Jiul Petrosani

Jiul - Corvinul 1-0, intr-un meci amical

Formatia Jiul Petrosani a castigat sambata, scor 1-0, partida amicala disputata impotriva Corvinului Hunedoara, transmite corespondentul Onlinesport.

Unicul gol al meciului a fost marcat de juniorul Daniel Vadrariu in minutul 72, care a profitat de indecizia portarului Pascal, iesit gresit la o minge aruncata in careu de un mijlocas petrosanean.

La partida au asistat circa 50 de spectatori, printre care si finantatorul alb-negrilor, Alin Simota, dar si fundasul Mihaita Lungan, exclus din lot de Ioan Sdrobis.

Tehnicienii celor doua echipe, Gheorghe Poenaru, respectiv Titi Alexoi au trimis in teren urmatoarele formatii :

Jiul : Olteanu – Badoiu, C. Dinu, Pintilii, Roiu – Antohi, M. Gheorghe, Drida, Boboc – Apetri, Campeanu
Au mai intrat : Anton – Draghici, Abuzatoaie, V. Stancu, Vadrariu, Paclesan, Tismanaru si Radutoiu

Corvinul : Pascal – Visan, Olteanu, Hategan, B. Nicolae – Pavel, M. Gaman, R. Cristian, Diaconu- Fotescu, Ungureanu
Au mai intrat: Loghin, Stupar, A. Suciu si Stroia

Partida a fost arbitrata de Sergiu Perta (Lupeni) in prima repriza, iar in a doua de Cristina Ionescu (Vulcan).

Cu o zi inainte, rezervele Jiului au remizat, scor 2-2, cu echipa de liga a III-a, CS Vulcan.

Antrenorul “minerilor”, Gheorghe Poenaru, s-a declarat multumit de evolutia din meciul cu Corvinul, afirmand insa ca s-a resimtit oboseala in jocul lor. “Un meci specific perioadei de pregatire. Victoria e meritata si cred ca am facut un joc destul de bun, insa jucatorii acuza o stare de oboseala dupa stagiile de pregatire pe care le-am disputat in ultima vreme. E fireasca tinand cont ca e prima saptamana dupa revenirea din Austria”, a declarat, pentru Onlinesport, Poenaru.

Jiul va disputa miercuri urmatoarea partida amicala in compania Minerului Lupeni, iar sambata se va deplasa la Timisoara pentru a da piept cu satelitul Politehnicii Timisoara.

Onlinesport: Alin Huiu