Iasiul bate la Timisoara si ramane in cursa pentru playoff

Sursă foto: facebook.com/CSMPolitehnicaIasiOficial

Trei puncte uriase obtinute de CSM Poli Iasi in deplasare cu ACS Poli Timisoara dupa un 2-1 care mentine echipa lui Flavius Stoican in lupta pentru intrarea in playoff. Vedeti aici clasamentul actualizat.

Asa am trait ACS Poli Timisoara - CSM Poli Iasi 1-2

Moldovenii au inceput in forta si au marcat de doua ori in prima jumatate de ora. Platini a deschis scorul pe contraatac la o faza ramas singur cu portarul.

Apoi Cristea a majorat avantajul oaspetilor cu o reluare din fata portii la o minge intoarsa de acelasi Platini.

Un minut mai tarziu capitanul iesenilor a incasat un galben in urma caruia va fi suspendat etapa viitoare cu Viitorul cand se va juca practic prezenta in playoff.

Timisoara n-a reactionat decat foarte tarziu, in minutul 87, cand noul venit Roman a obtinut o lovitura de la 11 metri transformata de Vasvari.

Banatenii n-au avut forta in minutele ramase pana la final sa ameninte poarta adversa si Iasiul obtine a doua victorie consecutiva in deplasare in acest an.

ACS Poli Timişoara: Straton - Ciucur, Khubutia (Enescu ’32), Melinte, Oliva - Vaşvari, Artean - Bîrnoi, Munteanu, Popovici (Croitoru ’81) – Drăghici (Roman ’60). Antrenor Leo Grozavu

CSM Poli Iaşi: Denis Rusu - Bosoi, Mihalache (Jagodinskis ’77), Frăsinescu, Panţîru - Cioinac, Qaka – Platini (Gavrilă ’86), Jo, Zaharia - A. Cristea (Cisse ’60). Antrenor Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: / Mihalache ’20, Cristea ’29, Cisse ‘74.