Ianis Hagi aduce trei puncte pentru Viitorul cu Juventus

Sursă foto: facebook.com/AcademiaHagi

Campioana Viitorul Constanta a suferit, sambata seara, in meciul cu Juventus Bucuresti, ultima clasata, pe care in cele din urma a invins-o, cu 1-0, printr-un gol marcat de Ianis Hagi din lovitura de la 11 metri.

Momentul decisiv al meciului s-a consumat in minutul 78, cand Ciprian Petre a comis un hent la o centrare in propriul careu.

Ianis Hagi si-a asumat responsabilitatea executiei si a transformat cu un sut plasat, desi portarul Draghia reusise sa anticipeze directia.

Viitorul nu a excelat pe faza ofensiva intr-un meci extrem de modest, iar cei de la Juventus au fost aproape sa dea lovitura in prelungiri la o faza fixa.

Cojocaru a ramas tintuit pe linia portii, mingea a cazut in fata portii si tanarul Draghici a ratat incredibil cu o lovitura de cap. Mingea s-a dus peste poarta.

In minutul 59, la 0-0, Vasile Gheorghe a incercat poarta din afara careului cu un sut care a ocolit de putin tinta.

La ultima faza a primei reprize Viitorul a ratat deschiderea scorului prin Ganea, jucator al carui sut in forta a fost blocat in extremis de Draghia.