Hermannstadt sparge gheata in playout la revenirea pe propriul teren din Sibiu

Aflata in criza de rezultate si pe loc de baraj, Hermannstadt a invins pe Concordia Chiajna, cu 1-0, sambata, intr-un meci din etapa a 9-a in playout-ul Ligii 1 Betano.

Stefan Blanaru a marcat unicul gol al meciului in minutul 33 din pasa lui Jazvic.

Un 1-0 de care formatia lui Vasile Miriuta a tinut cu dintii pana la final obtinand primul succes din playout.

Florin Acsinte de la gazde a fost eliminat in minutul 91 de pe banca de rezerve fiind trimis in tribuna.

Hermannstadt ajunge la 22 de puncte si pune presiune pe FC Voluntari, prima echipa de deasupra liniei retrogradarii (23 puncte).

Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, I. Stoica, Dâlbea, Tătar - Offenbacher (Mijuskovic '83), L. Dumitru, Jazvic - Serediuc (Popovici '66), Blănaru (Tsomou '90). Antrenor: Vasile Miriuţă;

Concordia Chiajna: Râmniceanu - Bărboianu, A.Marc, Cadamuro, A. Radu - Grădinaru (Cristescu '61), Ropotan (Nivaldo '71), Koutroumpis (Gorobsov '45+1), P. Ivanovici - Bawab, Moussa. Antrenor: Adrian Falub;

Cartonaşe galbene: Serediuc '65, Javzic '67, Tătar '80 / Ropotan '20, Marc '60, Radu '85;