Hermannstadt - Sepsi 1-2. Prima victorie dupa sase remize

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe a castigat in deplasare cu Hermannstadt, intr-un meci disputat la Medias in etapa a 25-a din CASA Liga 1.

Catalin Golofca a deschis scorul in minutul 12 cu un sut din interiorul careului.

Hermannstadt a restabilit egalitatea in minutul 25 prin executia fulgeratoare a croatului Drazen Bagaric.

Lansat in adancime, jucatorul de 28 ani a finalizat cu un sut din alergare la coltul scurt.

Sepsi a revenit la conducere in partea secunda, cand Gabriel Vasvari a transformat o lovitura de la 11 metri in minutul 65.

Anterior, la 1-1, oaspetii au avut o bara la executia lui Safranko.

Pentru Sepsi este prima victorie dupa nu mai putin de sase rezultate de egalitate la rand.

Covasnenii nu mai castigasera in CASA Liga 1 din 23 ianuarie, atunci cand echipa pregatita de Leo Grozavu castigase categoric pe teren propriu in fata Astrei Giurgiu, scor 4-1.

Hermannstadt ajunge la doua infrangeri consecutiv, dupa ce in 14 februarie furniza surpriza prin victoria obtinuta cu FCSB, scor 1-0, dintr-un penalty usor acordat la momentul respectiv.

Hermannstadt: Cristiano – Măţel, Matricardi, Scarlatache, Opruţ – Petrescu (Addae ’71), Dâlbea, Aosman, Mayoral – Sîntean (Karanovic ’71), Bagaric (Sebaihi ’87). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Dumitrescu (Ştefănescu ’62) – Gonzalez (Vaşvari ’61), Tincu, Achahbar (Ninaj ’72) – Golofca (Aganovic ’77), Safranko, Petrila (Tamas ’46). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Sîntean ’56, Aosman ’89, Karanovic ‘90, Addae '90+5 / Bouhenna ‘6, Tincu ’27, Safranko ‘30.

Arbitru la centru: Marcel Bîrsan.