Hermannstadt, remiza cu Sepsi dupa ce a condus in doua randuri

Echipele Hermannstadt si Sepsi au terminat la egalitate, scor 2-2, sambata seara, intr-un meci din etapa a 10-a din playout.

Hermannstadt a condus de doua ori si de fiecare data cei de la Sepsi au revenit pe tabela restabilind egalitatea.

Yazalde a deschis scorul dupa cinci minute de la startul partidei, acesta profitand de o neintelegere in apararea oaspetilor.

Sepsi restabilea egalitatea dupa 30 de minute prin Lorand Fulop. Acesta a fost atent in fata portii adverse la un balon revenit din bara.

Ambele echipe au trecut pe langa gol in finalul primei reprize.

Mai intai gazdele prin Jo Santos, jucator care a trimis in trimis in bara transversala in minutul 37.

Sapte minute mai tarziu Karanovic a scapat singur cu portarul gazdelor si nu a prins poarta cu un lob de efect.

Mare ocazie pentru Sepsi si in minutul 61 la demarcarea lui Achachbar in careu. Reluarea acestuia din sase metri a ocolit de putin poarta.

Hermannstadt a marcat pentru 2-1 prin Debeljuh in minutul 73 cu o reluare din interiorul careului la paza lui Yazalde.

Dupa 11 minute cei de la Sepsi egalau a doua oara prin acelasi Lorand Fulop. Centrare ideala oferita de Florin Stefan din flancul stang.

Sibienii au ratat ultima ocazie in prelungirile partidei, cand acelasi Stefan a respins de pe linia portii.

Hermannstadt: Cristiano – Vodă (Tiago ’27), Viera, Stoica, Opruţ – Rimane (Dâlbea ’63), Pires, Jo Santos, Caiado (Petrescu ’79) – Yazalde (Buşu ’79), Debeljuh. Antrenor: Ruben Albes.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Tincu, Bouhenna, Ştefan – Kovacs (I. Fulop ’46), Vaşvari, Ştefănescu (L. Fulop ’33), Achahbar (Deaconu ’77) – Carnat (Csiszer ’77), Karanovic (Safranko ’68). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Rimane ’64 / Carnat ’43, Tincu ‘68.

Arbitri: Horia Mladinovici - Vladimir Urzică, Daniel Hulubei - Andrei Moroita.