Hermannstadt ramane in zona retrogradarii dupa 1-1 cu Poli Iasi. Un punct obtinut in extremis

Fara sut pe poarta vreme de 85 de minute, Hermannstadt a salvat remiza in Copou contra celor de la Poli Iasi, scor 1-1, sambata, in etapa a 11-a din playout-ul Ligii 1.

Iesenii au deschis scorul in minutul 64 prin Felipe Nascimento dintr-o lovitura libera obtinuta de Patrick Petre.

Hermannstadt a restabilit egalitatea prin Ionut Stoica in minutul 87 in urma unei faze fixe.

Asa am trait Poli Iasi - Hermannstadt

La 0-0 gazdele au ratat cele mai mari ocazii, prin Cioinac in prima repriza (18) cand mingea a intalnit transversala si prin Mihalache in debutul partii secunde.

Un rezultat de egalitate care nu o ajuta cu nimic pe Hermannstadt, formatie care ramane in continuare pe locul sase de baraj si care risca sa ajunga dupa aceasta etapa cinci puncte de Voluntari.

Poli Iasi ramane in continuare pe locul patru indiferent de rezultatul Voluntariului din aceasta etapa cu numarul 11.

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka (Gardoş ’76), Cioinac, Nascimento – Platini (Zaharia ’67), Sanoh (Garros ‘56), P.Petre. Antrenor: Flavius Stoican;

Hermannstadt: Căbuz - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar – Offenbacher (Jazvic ’66), Antonov (Abdurahimi ’74), Dumitriu – Lendric (Blănaru ’60), Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă;

Cartonaşe galbene: Sin '90+4 / Mijuskovic ’62, Tătar ’73, Dumitriu ‘81;

Arbitru: Andrei Chivulete.