Hermannstadt produce surpriza si o invinge pe Universitatea Craiova

Echipa Hermannstadt a obtinut, duminica, prima victorie din acest sezon de Liga 1, dupa 2-1 pe teren propriu, in exil la Targu Mures, in fata Universitatii Craiova, echipa care venea dupa trei victorii la rand in campionat.

Oltenii au inceput perfect meciul de pe Transil si au deschis scorul in minutul 11 prin Vasile Constantin.

Hermannstadt a intors spectaculos scorul dupa pauza prin doua goluri marcate intr-un interval de doar cinci minute.

Mai intai Petrisor Petrescu a adus egalarea in minutul 50, pentru ca Ousmane Viera sa puncteze din pasa lui David Caiado patru minute mai tarziu.

Acelasi Viera avea sa-si lase echipa in inferioritate numerica pentru ultimele trei minute plus prelungiri, dupa ce a incasat al doilea cartonas galben.

Hermannstadt a ratat la 2-1 sansa golului trei prin Stefan Blanaru, jucator care a scapat singur cu portarul si a trimis in bara transversala.

Hermannstadt: Cristiano – Măţel, Viera, I. Stoica, Opruţ – L. Buzan (Caiado ’46), R. Pires– P. Petrescu (Dandea ’75), Yazalde (Blănaru ’71), Jo Santos – Debeljuh.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Tiago, Acka, Bancu – Constantin (Cicâldău ’58), Qaka, Ivanov – Bărbuţ (Mateiu ’46), Fortes (Roman ’67), Vătăjelu.

Cartonaşe galbene: Viera ’74, ’87, Cristiano ‘89 / Vlădoiu ’33, Ivanov ’42, Constantin ’45, Qaka ’51, Tiago ’64, Mateiu ‘90+1.

Cartonaş roşu: Viera ‘87.

Meciul a fost arbitrat de Florin Andrei care, in prima repriza, a anulat gazdelor un gol dupa o faza controversata.