Hermannstadt – Poli Iasi 1-0. Sibienii urca pe locul 10 in clasament, iesenii la al cincilea meci pierdut consecutiv

Golul lui Romario Pires din minutul 12 a facut diferenta in meciul dintre Hermannstadt si Poli Iasi, partida disputata sambata in etapa a 22-a din Liga 1.

Romario a punctat la prima ocazie a meciului cu un sut din interiorul careului deviat cu mana de Diallo.

Daca mingea nu intra in poarta cel mai probabil s-ar fi acordat penalty pentru gazde.

Echilibrul numeric s-a rupt din minutul 21, cand Platini de la oaspeti a primit cartonasul rosu direct pentru o talpa grosolana.

La aceeasi faza a fost eliminat si antrenorul iesenilor Mihai Teja pentru proteste.

In pofida omului in plus pe teren echipa gazda a jucat la rezultat si nu mult a lipsit ca Poli Iasi sa egaleze in minutul 72 prin Balan, jucator care a scapat singur spre poarta fara a-l putea invinge pe Figueiredo.

Ultima ocazie a apartinut gazdelor la capul lui Yazalde in minutul 79, minge respinsa cu o mana de portarul Tarnovanu.

Poli Iasi ramane fara victorie in Liga 1 din 28 octombrie (2-1 cu CFR Cluj) si ajunge la cinci infrangeri la rand.

Hermannstadt: Cristiano – Luchin, Viera, Rimane, Opruţ – R. Pires, Dâlbea, Offenbacher (Taira ’78) – P. Petrescu (Dumitriu ’61),, Cordea (Buşu ’27), Pinto. Antrenor: Eugen Neagoe.

Poli Iaşi: Târnovanu – Onea (Cabral ’74), Frăsinescu, Diallo, A. Radu – Loshaj, Passaglia – Horşia (Cristea ’46),, Bîrnoi (Carlone ’63), Soares – Bălan. Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene:Viera ’23, Offenbacher ’65 / Horşia ’26, Loshaj ‘58.

Cartonaş roşu: / Platini ‘21.

Arbitru: Andrei Chivulete.