Hermannstadt, pas mare spre salvarea de la retrogradare

Echipa Hermannstadt priveste finalul sezonului de Liga 1 fara grijile retrogradarii dupa 2-0 pe teren propriu cu Viitorul, in etapa a 12-a din playout-ul Ligii 1.

Aceasta dupa ce gruparea sibiana a castigat, miercuri seara, pe teren propriu cu Viitorul Constanta, scor 2-0, prima clasata din playout.

Un meci decis practic in ultimul sfert de ora, cand Hermannstadt a marcat cele doua goluri.

Stoica a deschis scorul in minutul 76 din pasa lui Oprut.

Opt minute mai tarziu Debeljuh a majorat avantajul gazdelor dintr-o lovitura de la 11 metri.

Un singur cartonas galben a fost aratat de centralul Ionut Coza in minutul 61 lui Vlad Achim de la Viitorul.

Hermannsta ajunge la 31 de puncte si e patra echipa din playout, in timp ce Viitorul ramane fara griji pe prima pozitie, cu un avans de zece puncte fata de principala urmaritoare, Academica Clinceni.

Hermannstadt: Cristiano – Vodă (Almeida '27), Viera, I. Stoica, Opruţ – Caiado (Luchin '90), R. Pires (Dumitriu '90), Rimane, Jolisson – Debeljuh, Yazalde (Dâlbea '85). Antrenor Ruben Albes.

Viitorul: Tordai – Căpuşă (Dulca '66), Mladen, V. Ghiţă, Dussaut – Artean (Achim '35), P. Iacob, Casap (Ciobanu '66) – Chiţu (L. Munteanu '77), Rivaldinho, G. Ganea (Bodişteanu '77). Antrenor Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Achim '61.

Arbitri: Ionuţ Coza - Florin Păunescu şi Vlad Bârleanu - Viorel Flueran.