Asa am trait Hermannstadt - FCSB 0-1

Noua arena din Sibiu a gazduit cu casa inchisa duelul dintre echipa locala Hermannstadt si FCSB, una dintre candidatele la titlul din Liga 1.

22:43

90'

Tamm intervine decisiv asupra lui Petrescu si respinge in afara terenului oprind contraatacul gazdelor.

90'

Meciul a fost prelungit cu 4 minute.

89'

Cordea scoate mingea in centru pentru Omrani. Sut in blocaj.

77'

Contraatac al celor de la FCSB irosit de Cordea. A ratat pasa decisiva pentru Popescu.

75'

Gol Omarani!

FCSB deschide scorul prin Billel Omrani din pasa lui Coman. Finalizare din interiorul careului.

74'

Galben incasat de Radunovic. Acesta va fi suspendat etapa urmatoare contra Farului.

72'

Dawa intervine decisiv asupra lui Petrescu intr-o situatie limita.

68'

Omrani intra in locul lui Miculescu la FCSB.

63'

Probleme pentru Balaure. Meciul este oprit. Intre timp Omrani a fost scos la incalzire.

56'

Sut ramane intins pe gazon dupa o ciocnire cu Sota. Are nevoie de ingrijiri medicale jucatorul celor de la FCSB.

55'

Replica si cei de la FCSB prin Cordea. Mingea trimisa de acesta ocoleste poarta.

52'

Ocazie pentru Hermannstadt la sutul lui Petrescu. Executie cu stangul de la peste 25 de metri si doar bara transversala i-a salvat pe cei de la FCSB.

47'

Primul corner al reprizei secunde este obtinut de FCSB. Faza fixa nu aduce nimic pe tabela.

47'

Cordea in locul lui Compagno si Cretu in locul lui Sorescu la FCSB. A intrat si Petrescu in locul lui Buhacianu la gazde.

46'

A inceput partea secunda.

21:36

0-0 la Sibiu dupa primele 45 de minute.

43'

Fault in atac la intrarea lui Miculescu asupra lui Oprut. Acesta din urma are nevoie de ingrijiri medicale.

30'

Miculescu suteaza in blocaj si Letica evita cornerul.

28'

Letica are dificultati la o centrare a lui Dawa. Panica in careul sibienilor pentru cateva momente.

24'

Balaure trage din afara careului in blocaj. Mingea i-a revenit si a continuat cu pasa in lateral pentru Paraschiv. Acesta a alunecat si Hermannstadt a ratat o buna oportunitate.

23'

Am ajuns la jumatatea reprizei si cei de la FCSB n-au tras inca niciun sut pe poarta.

10'

Butean centreaza la coltul lung si Oroian reia cu capul in bratele lui Tarnovanu.

10'

Faza fixa a sibienilor ramane fara rezultat. Cei de la FCSB incearca sa iasa pe contraatac, dar Miculescu greseste pasa pentru Olaru.

9'

Balaure patrunde in careu si trage la poarta. Respinge Tarnovanu si gazdele obtin cornerul.

2'

Bejan intervine in fata lui Edjouma si FCSB are primul corner al meciului.

1'

A inceput meciul de la Sibiu.

20:42

Hermannstadt: 25 Letica - 17 Butean, 5 Bejan, 70 Ene, 98 Oprut - 96 Balaure, 29 Biceanu, 14 Mino, 51 Oroian - 28 Buhacianu, 30 Paraschiv.

FCSB: 32 Tarnovanu - 22 Sorescu, 5 Dawa, 16 Tamm, 33 Radunovic - 27 Olaru, 8 Sut, 18 Edjouma - 11 Miculescu, 96 Compagno, 10 Oct.Popescu.

20:41

Cotele BETANO: Hermannstadt 4.15| Egal 3.45| FCSB 2.07

FCSB a pierdut un singur meci din ultimele sase disputate in deplasare, 1-2 pe Cluj Arena cu Universitatea Cluj, in 31 octombrie.

Bucurestenii au obtinut in rest cinci victorii, iar in patru dintre meciuri nu au incasat gol.

Hermannstadt le-a invins in actualul sezon pe Farul (4-0 pe teren propriu) si CFR Cluj (1-0 in deplasare), primele doua echipe din clasament.

De sapte ori s-au mai intalnit pana acum Hermannstadt si FCSB in campionat. Ros-albastrii au castigat de cinci ori, un meci a fost transat in favoarea sibienilor si o partida s-a incheiat la egalitate.

In tur, pe 28 august 2022, FCSB si Hermannstadt au remizat, scor 2-2 ( Dawa, Edjouma / Butean, Paraschiv).