FC Botosani ratează fotoliul de lider

Echipele Hermannstadt si FC Botosani s-au intalnit, luni seara, de la 20:30, in epilogul etapei a 3-a din Liga 1. Moldovenii ar fi fost pe locul 1, dacă ar fi câștugat, dar partida s-a încheiat 1-1.

Hermannstadt a deschis scorul prin Paraschiv la opt minute dupa pauza din centrarea lui Butean.

Cei de la FC Botosani au egalat prin Florescu dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 71.

Farul profita de aceasta remiza si ramane pe primul loc in clasament. "Marinarii" au fost egalati la puncte de Botosani (7), dar echipa lui Gheorghe Hagi are un golaveraj superior.

Hermannstadt bifeaza a doua remiza in trei meciuri si ramane cu victoria obtinuta in prima etapa (3-0 cu Mioveni).

Hermannstadt: Iliev - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Biceanu (Năstăsie '70), Mino, Alhassan - P. Petrescu (Balaure '78), D. Paraschiv (Buhăcianu '70), Oroian (Popescu '77). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

FC Botoşani: Pap - Sno, Dican, Şeroni, Ţigănaşu - Perianu (Sylla '77), Mussis (Florescu '65) - Tisdell (Roman II '66), Santos, Mailat (Tîrcoveanu '50)- Camara (Grubac '77). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Bejan '26, Opruţ '45+1, Popescu '80, Năstăsie '86 / Perianu '57, Sylla '79, Santos '80, Roman '82.

Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de Radu Ghinguleac şi Mircea Grigoriu.