Hermannstadt debuteaza cu victorie in Liga 1

Sursă foto: facebook.com/hermannstadt.fc

Debut ideal pentru Hermannstadt in Liga 1 Betano, echipa nou-promovata castigand in fata celor de la Sepsi Sf.Gheorghe, cu 1-0 (1-0), intr-un meci disputat pe teren propriu, in exil, la Targu Mures. Asa am trait Hermannstadt - Sepsi 1-0.

Stefan Blanaru a marcat unicul gol al formatiei din Sibiu, in minutul 11 dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Alexandru Curtean a centrat in careu si Razvan Dalbea a prelungit in sase metri pentru reluarea lui Blanaru.

Faza suspecta de penalty in careul gazdelor in minutul 18 la interventia lui Parvulescu asupra lui Prosser. Arbitrul Ovidiu Hategan, aproape de faza, a lasat jocul sa continue.

In minutul 59 cei de la Sepsi au ratat egalarea la sutul lui Tandia blocat in extremis de portarul Cabuz.

Sepsi a cautat egalarea pana la finalul partidei, insa echipa pregatita de Eugen Neagoe n-a reusit sa se apropie periculos de poarta sibiana ramanad tributara suturilor de la distanta.

Velev a incercat poarta in minutul 89, pentru ca in prelungiri Ursu sa reia slab cu capul alaturi dintr-o centrare din faza fixa.

FC Hermannstadt: Cabuz - Alexandru Coman,  Pârvulescu, Dandea, D. Tătar - Dâlbea, Ilja Antonov - I. Petrescu, Rusu (Tsoumou '90), Al. Curtean (N'Kololo '68) - Blănaru (Herghelegiu '83). Antrenor: Alexandru Pelici

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe: Niczuly - Drãghici, Ursu, Jovanovici, Sato - Velev, Vasvari - Prosser (Hamed '53), Fülöp (Moura '53),Tandia - Simonovski (Hadnagy '65). Antrenor: Eugen Neagoe

Cartonaş galben: Antonov '19

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan.