Hermannstadt castiga in prelungiri cu UTA. Baba Alhassan, eroul sibienilor cu doua reusite!

Parcursul de senzatie al nou-promovatei Hermannstadt continua in Liga 1, dupa ce formatia pregatita de Marius Maldarasanu a castigat, sambata, in deplasare cu UTA Arad, scor 2-1.

Gazdele au deschis scorul prin Postolachi dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 29.

Doar sapte minute s-au bucurat fanii aradeni de avantaj. Baba Alhassan, golgeterul celor de la Hermannstadt, a egalat cu un sut din actiune la coltul scurt.

O faza la care apararea aradenilor si-a aratat din plin slabiciunile.

Acelasi Alhassan a marcat golul victoriei pentru Hermannstadt in ultimul minut al prelungirilor cu un sut din interiorul careului la capatul unui contraatac patru trei contra cinci.

Hermannstadt ramane singura echipa neinvinsa in actuala editie de campionat in Liga 1, sibienii urcand pe locul secund in clasament, cu 22 de puncte.

UTA ramane la cota 15 puncte dupa a patra infrangere in 11 meciuri.

Cu sase reusite in acest sezon, Baba Alhassan l-a egalat pe italianul Andrea Compagno in fruntea ierarhiei golgeterilor din Liga 1.

UTA Arad: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Hoxhallari – Cascini (Fl. Matei 46; Negoescu 72), Steau, Batha (Anton 67) – Stahl (Ubbink 46), Postolachi, Jobello (Keseru 67). ANTRENOR: Ilie Poenaru.

Hermannstadt: Muţiu - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Răuţă (Sota Mino 70), Biceanu (Năstăsie 90) – Balaure (Petrescu 81), Alhassan, Oroian (D. Iancu 70) - D. Paraschiv (Buhăcianu 81). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Cascini 3, Batha 57, Ubbink 57, Jobell 66 / Aşhassan 57, Opruţ 57, Butean 73.

Arbitri: Colţescu Sebastian - Popescu Adrian, Vodă Alexandru.