Gaz Metan urca pe loc de playoff

Nou-promovata Gaz Metan Medias a urcat pe locul sase in clasament dupa victoria, scor 1-0, obtinuta sambata seara pe teren propriu in fata celor de la FC Voluntari.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Axente in minutul 54 la o frumoasa faza colectiva a gazdelor.

Eric a deschis jocul in stanga pentru Rugasevic si centrarea ideala a fundasului de banda a fost transformata in gol de lovitura de cap a lui Lullaku.

Mediesenii au prins curas dupa deschiderea scorului si au iesit mai mult la joc, insa aproape de gol au trecut oaspetii la lovitura libera executata in bara de Balan in minutul 66. Faza la care portarul Plesca era batut.

Un minut mai tarziu Lullaku a trimis putin peste poarta pe contraatac din pasa lui Eric, iar acesta din urma a incercat un lob spectaculos de la mare distanta profitand de iesirea lui Bornescu.

In prelungirile partidei Axente a fost aproape de dubla la o centrare in fata portii.

Gaz Metan Medias acumuleaza 16 puncte dupa a patra victorie obtinuta in acest sezon si urca pe lcoul sase in clasamentul Ligii 1. FC Voluntari ramane pe loc de playout cu 11 puncte.