Gaz Metan opreste seria negativa

Dupa trei infrangeri la rand pentru echipa Gaz Metan Medias a rasarit si soarele in Liga 1.

Formatia pregatita de Edi Iordanescu a castigat, sambata, pe teren propriu contra celor de la Academica Clinceni, scor 2-1, intr-un meci din etapa a 12-a.

Sergiu Bus a deschis scorul in minutul 71, iar dupa numai un minut Nicolao Dumitru majora avantajul gazdelor dupa o faza in care a scapat singur cu portarul.

Finalul nu a fost lipsit de suspans, autogolul lui Nelut Rosu readucandu-i in meci pe ilfoveni.

In cele din urma s-a incheiat 2-1 pentru medieseni, formatie care opreste o serie de trei partide pierdute la rand in campionat, la acestea adaugandu-se si eliminarea in 16-imile Cupei Romaniei.

Gaz Metan acumuleaza 21 de puncte si o egaleaza pe Viitorul, in timp ce Academica Clincei ramane pe loc direct retrogradabil adunand doua infrangeri la rand.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă (Romeo ’46), Larie, M. Constantin, Velisar - Droppa, N. Roşu, Olaru - Ely Fernandes (Chamed ’60), S. Buş, Dumitru Cardoso (Popa ’77).

Academica Clinceni: Miguel Santos - Achim, Răuţă, Patriche, Pîrvulescu - Cebotaru, Şut – Merloi (Omar ’61), Buziuc, L. Buş (Ion ’77) – Vojtus (Nsiah ’73).

Cartonaşe galbene: Pleaşcă ’28, Larie ’54, Droppa ’89 / Merloi ‘9.

Arbitru: Marian Barbu.