Gaz Metan impinge Voluntariul lui Mutu pe locul de baraj

In ultima partida a etapei a 10-a din playout Gaz Metan Medias a invins la limita pe FC Voluntari, cu 1-0.

Un meci decis de lovitura de cap a lui Olaru din minutul 60 la o centrare venita din stanga.

Mediasul ratase cele mai mari ocazii de pana atunci, majoritatea in prima parte a meciului cu numarul 400 in prima liga pentru Gaz Metan.

Mai intai portarul Balauru de la Voluntari s-a opus la sutul lui Olaru din unghi in minutul 25.

In finalul primei reprize Cristea nu a prins poarta cu un sut din interiorul careului.

Cu zece minute inaintea finalului oaspetii au ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea portarului Balauru.

Depasit de Rondon portarul ilfovenilor a revenit si l-a oprit prin fault in pozitie iminenta de gol.

In poarta oaspetilor a intrat Achim, care a avut o interventie decisiva, dar a si fost ocrotit de transversala la ultima ocazie a meciului.

Gaz Metan urca pe locul cinci in clasament si iese dupa multa vreme de pe locurile retrogradabile.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Popovici, Sîrghi, M. Constantin, Buşu – I. Cristea, D. Olaru (Tîrcoveanu ’71) – Caiado (Pîrvulescu ’74), Chamed (Romeo ’46), Ely – Rondon. Antrenor: Cristian Pustai

FC Voluntari: Balauru – Pleaşcă (Balaur ’73), Achim, Horj, Bucurică - Răuţă, Novac – G. Deac (Ivanovici ’67), Cernat (Marinescu ’62), Pîrcălabu – A. Bălan. Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Chamed ’11, Sîrghi ‘90+3 / Novac ’30, Pîrcălabu ’48, Răuţă ’55, Balaur ‘90+3.

Cartonaş roşu: Balauru ‘80.

Arbitri: Radu Petrescu.