Gaz Metan - FCSB 2-3. Cel mai spectaculos meci al sezonului

Fara doar si poate, partida de la Medias dintre Gaz Metan si FCSB a fost cea mai spectaculoasa de pana acum in actualul sezon de CASA Liga 1.

Dincolo de cele cinci goluri marcate, meciul a oferit doua bare, numeroase ocazii de ambele parti si un ritm de joc peste media campionatului Romaniei.

FCSB a deschis scorul din a treia ocazie avuta, in minutul 11 prin Darius Olaru cu o deviere pe spate cu capul din centrarea lui Morutan.

Un Morutan care ratase doua mari ocazii la 0-0. In minutul 5 cand a trimis in bara lasandu-l spectator pe Buzbuchi si trei minute mai tarziu cand a fost blocat de portarul gazdelor.

Gaz Metan a anulat dupa doar cinci minute avantajul bucurestenilor prin Roberto Deaconu dintr-o lovitura de la 11 metri provocata de Valentin Cretu in duel cu tanarul Luis Nitu.

In minutul 25 Morutan a ratat o mare ocazie de gol singur cu portarul la capatul unui contraatac.

FCSB avea sa intre in avantaj la cabine dupa reusita lui Olaru din minutul 31. Acesta a punctat din sase metri dupa o faza de contraatac initiata de Tanase. Decarul celor de la FCSB nu l-a putut invinge pe Buzbuchi intr-o faza unu contra unu, dar a ramas in posesie si a pasat decisiv

Avantajul oaspetilor putea fi majorat in minutul 44, dar mingea lui Bus a lovit bara. Un Bus intrat in minutul 28 in locul accidentatului Man.

Partea secunda a debutat cu o mare ocazie a mediesenilor ratata de Cardoso in minutul 54. Vlad s-a opus decisiv.

In minutul 60 gazdele au egalat pentru a doua oara prin Ricardo Valente, jucator care a finalizat la coltul lung cu o minge printre picioarele lui Cretu din pasa lui Cardoso.

Finalul meciului a fost unul nebun cu un joc pe contre, alert, si ocazii la ambele portii.

Dupa o ratare a lui Valente singur cu Vlad in minutul 88, FCSB a obtinut lovitura de la 11 metri prin Octavian Popescu.

Bus a finalizat cu un sut in forta, aducand victoria si primul loc in clasament pentru FCSB.

Gaz Metan: Buzbuchi - Butean, Larie, Baco, Velisar (Costea '90+3) - Alceus, Da Silva (Sambu '90+1) - Niţu (Valente '15), Deaconu, Ze Manuel (Chamed '90+1)- Cardoso. Antrenor: Jorge Costa.

FCSB: Vlad - Creţu, Cristea, Miron, Panţîru - D. Olaru (Buziuc '51), Perianu, Vînă (Ov. Popescu '46) - Moruţan, Man (Buş '29), Tănase (Oct. Popescu '67). Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Dumitru Cardoso '18, Butean '58 / Oct. Popescu '90+3.

Arbitri: Sebastian Colţescu – Imre-Laszlo Bucsi, Adrian Popescu – Sorin Costreie.