Gaz Metan – FC Arges 2-0. Regula U21 luata misto de cei doi antrenori

FRF trebuie sa regandeasca implementarea regulii U21 la nivelul Ligii 1 pentru a nu asista la situatia neplacuta pentru toti cei implicati in meciul dintre Gaz Metan Medias si FC Arges, meci din etapa a 2-a in CASA Liga 1.

Nu trecuse nici macar un minut de la primul fluier cand fiecare dintre cei doi antrenori a operat cate o modificare.

Prima mutare a facut-o Dusan Uhrin jr. in secunda 30, atunci cand l-a retras pe Dogaru (16 ani) pe banca.

Peste doar 26 de secunde Ionut Badea opera si el prima modificare, cu Honciu in locul lui Cosma.

Doua mutari facute, fara doar si poate, in dispretul regulii U21.

Gaz Metan Medias s-a impus la pas, fara sa forteze, prin golurile marcate de Baco in finalul primei reprize. Centrare din corner si reluare cu capul din sase metri (min.42).

Gazdele s-au desprins pe tabela in partea secunda prin Cardoso. Demarcare in careul pitestean si sut plasat pentru 2-0.

FC Arges a ratat cea mai mare ocazie in minutul 79 prin Leca, in timp ce Mediasul putea face 3-0 in minutul 87 prin Nitu. Sut pe langa poarta dupa o patrundere in careu.

Pentru nou-promovata FC Arges este a doua infrangere consecutiva si in Trivale se aprinde deja semnalul de alarma desi sezonul din Liga 1 este abia la inceput.

Dusan Uhrin jr. bifeaza cu aceasta ocazie primul succes dupa zece meciuri la Gaz Metan Medias.

Gaz Metan Mediaş: Buzbuchi – Baco, Larie, R. Popa, Alin Trif – Droppa, R. Deaconu – Sanoh (Romeo ’57), Ciocan (Niţu ’80), Dogaru (Chamed ‘1) – Cardoso (Pambou ’80). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

FC Argeş: F. Croitoru – Matei, Turda, Leca, Muşat – Meza Colli, Prepeliţă (Şerban ’69) – Deac (Popa ’69), Cozma (Honciu ‘2, Buhăescu ’69), Mătiş (Grecu ’46) – NDiaye. Antrenor: Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Deaconu ’66 / Honciu ’55, Prepeliţă ’65, Leca ‘85.

Arbitri: Andrei Antonie - Ciprian Danşa, Bogdan Gheorghe - Iulian Dima.