Gaz Metan castiga derby-ului Sibiului cu Hermannstadt. Un meci cu numeroase duritati si doi eliminati

Sibienii au fost aprigi intre ei la confruntarea care a avut loc, vineri seara, pe arena din Targu Mures, acolo unde Hermannstadt isi joaca momentan meciurile de acasa si unde Gaz Metan Medias s-a impus, cu 2-0.

O victorie adusa de golurile lui Marius Constantin (min.49) si Nasser Chamed (min.71).

Prima reusita a mediesenilor a venit dintr-o lovitura de la 11 metri, pentru ca al doilea gol sa fie marcat din actiune, cu Olaru in rol de pasator decisiv.

Hermannstadt a ramas in inferioritate numerica in minutul 45 dupa ce Cordea a vazut rosu direct pentru o intrare cu talpa asupra lui Rosu.

Cu sase minute inaintea finalului Dalbea a incasat al doilea cartonas galben si a luat mai devreme drumul vestiarelor.

Pentru Gaz Metan este primul succes al sezonului dupa 2-2 pe teren propriu cu Chindia Targoviste in prima etapa, in timp ce Hermannstadt incepe dezastruos, cu doua infrangeri in doua meciuri.

Hermannstadt: Rodrigues Novo – Măţel, Dandea, Luchin, Tătar – Cordea, Dumitriu, Dâlbea, Caiado (Petrescu ’50) – Buzan (Mezin ’50), Tsoumou (Debeljuh ’75). Antrenor: Costel Enache;

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, Constantin, Larie, Cikarski – Droppa, Roşu – Ely Fernandes (Chamed ’58), Olaru, Drăghici (Sanoh ’63) – Buş (Popa ’81). Antrenor: Edward Iordănescu;

Cartonaşe galbene: Buzan ’29, Caiado ’40, Mezin ’60, Dâlbea ’62, ’84, Tătar ’73 / Larie ’25, Creţu ’38, Cikarski ‘58.

Cartonaşe roşii: Cordea ‘45+1, Dâlbea ‘84