FCU Craiova merge în finala barajului pentru Conference League după lovituri de departajare cu FC Voluntari

Echipa FCU Craiova a câștigat barajul echipelor din playout pentru continuarea visului european, după ce s-a impus cu 5-4 la loviturile de departajare în fața celor de la FC Voluntari. La finalul celor 90 de minute tabela a arătat 3-3, scor care s-a păstrat și în urma celor două reprize de prelungiri. Oltenii au condus cu 3-0 în minutul 64 și au avut superioritate numerică din minutul 83.

Gazdele arenei din Bănie au deschis scorul prin Aurelian Chițu, în minutul 36, după o gafă comisă de fundașul italian Patricio Matricardi.

FC Voluntari a dominat startul reprizei secunde în căutarea golului egalizator dar, contrar cursului jocului, cei de la FCU Craiova au lovit de două ori pe contraatac.

Baeten a făcut 2-0 în minutul 60 cu largul concurs al portarului Mihai Popa, care a deviat o minge ușoară în propria poartă.

Patru minute mai târziu gazdele majorau avantajul de pe tabelă la 3-0 prin același Chițu, găsit liber în careu de pasa lui Juan Bauza. Totul a pornit de la o pasă la adversar trimisă de Matricardi.

FC Voluntari a redus din diferență prin Naser Aliji, în minutul 78, cu un șut spectaculos din afara careului.

Tot Aliji și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, după ce a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 83.

Chiar și în zece, FC Voluntari a avut puterea să revină in extremis pe tabelă.

Mai întâi Sigurjonsson a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru un henț al lui Danny.

Apoi, la ultima fază a meciului, după o minge pierdută de Radu Negru în propria jumătate, ilfovenii au marcat golul de 3-3 prin Andrei Dumiter cu capul dintr-o centrare de la colțul terenului.

Cum în cele două reprize suplimentare tabela a continuat să rămână în echilibru, totul s-a decis la loviturile de departajare.

Pentru FCU Craiova au marcat Duarte, Baeten, Sidibe, Zanfir și Ganea, lovitura decisivă, singura ratare venind din partea lui Asamoah.

Golurile celor de la Voluntari au venit din picioarele lui Sigurjonsson, Răduț, Matricardi, Dumiter, în timp ce Armaș și Paz au ratat, ambii cu execuții în bară.

FCU Craiova se va duela pentru prezența în preliminariile Conference League cu CFR Cluj sau Universitatea Craiova.

Caseta tehnică

FCU Craiova: Gurău – R. Negru, Duarte, Danny Henriques, Mascarenhas (Sekou Sidibe 101) - Dr. Albu (I. Zanfir 101), V. Achim (S. Asamoah 101) - Baeten, Bauza (G. Ganea 89), Bahassa (van Durmen 71) – A. Chiţu (Huyghebaert 85). Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho (C. Paz 79), Matricardi, Armaş - Marcelo Lopes (Al. Vlad 91), U. Meleke (Helder Tavares 79), Sigurjonsson, Aliji – V. Raţa (M. Răduţ 62), D. Florea (Dumiter 79), Damaşcan (A. Meleke 70). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: V. Achim 65, Danny Henriques 82, Bauza 88, I. Zanfir 117, Sidibe / Damaşcan 21, V.Raţă 43, Aliji 61, 83, Sigurjonsson 105+2, M. Popa 112

Cartonaş roşu: Aliji (FC Voluntari) min. 83

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Ovidiu Artene, Ciprian Danşa.