1
0
UTA

Craiova lui Mititelu s-a salvat oficial de la retrogradare

FCU 1948 a castigat, cu 1-0, disputa de pe teren propriu cu UTA Arad, rezultat in urma caruia oltenii isi asigura locul in Liga 1 sezonul urmator.

Darko Kovacic a marcat unicul gol al meciului, in minutul 50, dupa o centrare a lui Baeten din lovitura libera.

O faza fixa la care Bauza l-a faultat in atac pe portarul Balauru iesit din propria suprafata de protectie, insa acesta s-a ales cu un cartonas galben.

UTA a fost aproape de egalare pe final de meci prin debutantul Pop si Otele, acesta din urma blocat in extremis de portarul Popa.

FCU 1948 acumuleaza 31 de puncte si are opt puncte fata de CS Mioveni, prima echipa aflata pe loc de baraj, cu doua etape pana la finalul sezonului.

De la 1-2 cu Academica Clinceni in 10 decembrie 2021 pentru FCU 1948 au urmat cinci victorii si trei remize pe teren propriu.

UTA ramane cu o singura partida castigata din ultimele 15 disputate in deplasare, 3-0 cu Academica Clinceni, in 25 octombrie 2021.

Echipa aradeana a obtinut patru puncte in sezonul regular, dupa 1-0 pe teren propriu (autogol Negru) si 1-1 la Craiova (Compagno / Ongaro).

FCU 1948: Popa – Negru, Kovacic, Paramatti – Huyghebaert – Asamoah (Marquet ’46), Achim (Albu ’46) – Baeten (Pop ’72), Bauza (Bălan ’79), Van Durmen – Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

UTA Arad:  Fl. Iacob (Balauru ‘4) – Vukcevic, Benga, Medimorec, Şliakov – Vorobjovas (Isac ’64), Batha, Ubbink (Dangubic ’79) – Miculescu (Pop ’79), Laukzemis (Matei ’65), Otele. Antrenor: Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Pop ’83, Popa ‘90 / Batha ’31, Balauru ‘49.

Arbitri: Sorin Costreie - Vladimir Urzică, Ionuţ Bobe - Bogdan Dumitrache.

Cotele oferite de FORTUNA
FCU - 2.70 | Egal - 3.05 | UTA - 2.82

20:56

87'

Popa iese din poarta si-l  blocheaza pe Otele. UTA domina finalul de meci.

84'

Matei suteaza pe langa poarta.

84'

Rares Mihai Pop aproape de gol la debutul in Liga 1 pentru UTA. A trimis in plasa laterala.

70'

Matei, jucator intrat in partea secunda, suteaza peste poarta.

50'

Gol Kovacic!

FCU 1948 deschide scorul dupa o lovitura libera. Baeten centreaza si Kovacic deviaza cu exteriorul la coltul lung.

47'

Balauru iese din poarta si este faultat de Bauza. Portarul aradenilor se ridica cu dificultate si tot el vede cartonasul galben.

46'

Dubla schimbare la gazde: Albu si Marquet in locul lui Achim si Asamoah.

46'

S-a reluat partida.

19:49

Pauza in Banie.

39'

Otele ajunge singur cu mingea in careul gazdelor. Prefera o pasa in lateral. Respinge apararea oltenilor.

38'

Miculescu trage cu stangul in plasa laterala. Mingea a fost deviata de Baeten.

34'

Un nou duel Popa vs Otele. Portarul gazdelor are castig de cauza inca o data.

27'

O noua sansa pentru UTA la centrarea lui Vukcevic pentru Otele. Acesta reia modest cu capul.

22'

Otele scapa singur cu Popa, dar portarul gazdelor are ultimul cuvant.

14'

Balauru respinge in extremis sutul lui Asamoah dupa un corner.

4'

Iacob este accidentat de Compagno si nu mai poate continua. Intra Balauru in poarta celor de la UTA.

1'

Craiova aproape de gol la prima faza a meciului. Iacob a iesit din poarta si a respins in extremis din fata lui Compagno.