FCU 1948 – Rapid 3-2. Revenire a oltenilor dupa ce au fost condusi

Echipa FCU 1948 continua forma buna aratata in ultima perioada si a invins Rapid Bucuresti, cu 3-2, intr-un meci din etapa a 29-a in CASA Liga 1.

Giulestenii au deschis scorul prin Vojtus la primul sut pe poarta, in minutul 58. Acesta a inscris cu un sut din interiorul careului din pasa lui Ilie.

Craiova a egalat, in minutul 72, prin Baeten cu un sut din interiorul careului dupa o minge ricosata de la un adversar.

Oltenii au trecut la conducere doua minute mai tarziu prin Sidibe din pasa lui Bauza in interiorul careului.

Gazdele au marcat golul trei prin Compagno, in minutul 77, dupa o eroare masiva in propriul careu al Rapidului. Portarul Moldovan a trimis gresit catre un coechipier, balonul a fost interceptat si atacantul italian a marcat pentru 3-1.

Kait a prelungit suspansul ultimelor minute, jucatorul estonian scuturand plasa cu un sut periculos din afara careului.

FCU: R. Popa (Mogoşanu '63) - Negru, Kovacici, Diallo (Paramatti '64), Huyghebaert - Baeten, Albu - Sidibe (Ondaan '90+5), Bauza (Pop '79), Van Durmen - C. Bălan (Compagno '73). Antrenor Nocolo Napoli.

Rapid: H. Moldovan - Acuna, Săpunaru, Grigore, Goge - Sefer, Kait (Marzouk '84), Albu, Carnat (Alex Ioniţă '46) - Ilie, Vojtus. Antrenor Mihai Iosif.

Cartonaşe galbene: Mogoşanu '90+3 / Goge '54, Albu '85.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei - Iulian Călin.