FCU 1948 – Oțelul 1-2. Oaspeții au ratat un penalty

Oțelul Galați a plecat cu toate punctele de pe terenul celor de la FCU 1948, duminică, într-un meci din etapa a doua în playout-ul de Liga 1.

Cisotti a deschis scorul în minutul 17 și tot el a ratat o lovitură de la 11 metri cu un sfert de oră înaintea pauzei.

Gazdele au egalat prin Bauza în minutul 39 și la pauză cele două echipe au intrat la egalitate, scor 1-1.

Cisse a marcat golul victoriei pentru Oțelul în debutul părții secunde, minutul 51.

Oțelul urcă pe locul trei în playout după acest succes, cu 23 de puncte, în timp ce FCU se afundă în subsolul clasamentului, fiind pe loc de baraj în acest moment.

Caseta tehnică

FCU 1948: R. Popa – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula (Mascarenhas ’57) – Achim (Pop ’62), Dr. Albu (Bahassa ’57) – Dragu (Sidibe ’57), Bauza, Van Durmen – Chiţu (Blănuţă ’74). Antrenor: Nicolo Napoli.

Oţelul Galaţi: Pap – Adăscăliţei (Silva ’78), Cisse, Ghiocel (Jardan ‘56), Zhelev – Lameira, Zivulic, Teles – Maciel (Malle ’78), Cisotti, Bodişteanu (Tănasă ’68). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Dragu ’27, Achim ’45, Pop ’65, Van Durmen ’65 / Adăscăliţei ‘7, Zhelev ’43, Pap ’83. Teles ’88.

Arbitri: Andrei Chivulete - Bucsi Imre-Laszlo, Stelian Slabu.