FCU 1948 i-a dat lovitura de gratie lui Dinamo in minutele de prelungiri

Dinamo a condus cu 1-0 si a avut un gol anulat in partida pe care pana la urma a pierdut-o pe teren propriu cu FCU 1948.

Echipa din Banie s-a impus, cu 2-1, in urma unui gol marcat de italianul Andrea Compagno, in minutul 90+1.

Acelasi Compagno intorsese mingea decisiv cu capul pentru sutul de 1-1 trimis de Jeremy Huyghebaert la cinci minute dupa pauza in urma unei lovituri de la coltul terenului.

Dinamo deschisese scorul prin Christian Irobiso inca din secunda 38 a meciului, cand acesta a pus latul in sase metri la pasa lui Jonathan Rodriguez.

FCU 1948 obtine trei puncte de aur in lupta pentru salvarea directa de la retrogradare, oltenii ajungand la 25 de puncte.

Dinamo ramane pe loc de baraj, cu 13 puncte, si rateaza al treilea meci consecutiv fara infrangere.

In primul meci al etapei a 4-a din playout Chindia a invins Academica Clinceni, cu 3-0.

Dinamo: Eşanu – Grădinaru (Ehmann ’66), Patriche, Carp, De Moura – Bani (Matei ’67), Pierret (Răuţă ’86), J. Rodriguez (Ivanov ’85), St. Filip – Irobiso, Morar (Ivanovski ’46). Antrenor: Dusan Uhrin.

FCU 1948: R. Popa – Negru, Kovacic, Paramatti, Huyghebaert – Baeten (Sidibe ’46), Asamoah (Albu ’40), V. Achim, Van Durmen – Cl. Bălan (Ondaan’75), Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Matei ’77, Ivanovski ‘83 / Kovacic ’76, Albu ’82, Achim ’88, Ondaan ‘90+4.

Arbitri: Marian Barbu - Valentin Avram, Bucsi Imre-Laszlo - Bogdan Dumitrache.