FCU 1948 a luat toate punctele la Medias. Stranierii au facut diferenta

Echipa FC Universitatea 1948 a castigat partida cu Gaz Metan Medias programata, sambata, cu 2-0, in etapa a doua din CASA Liga 1 – Playout.

Juan Bauza a deschis scorul cu o reluare la coltul lung cand mai erau cinci minute pana la pauza.

Andrea Compagno a securizat victoria formatiei din Banie cu o reluare de cap, in minutul 80, profitand de o iesire gresita a portarului advers.

Pentru FCU 1948 este prima victorie din playout, un succes prin care formatia antrenata de Nicolo Napoli urca in fata Chindiei Targoviste pe locul 5, cu 21 de puncte.

Gaz Metan Medias ramane lanterna rosie, cu -1 punct.

Gaz Metan: Grosz – Kanda, Matricardi (Tala '46), Avram, Maxim – Harfaş (Covaci '46), P.Iancu – Ursu, Gaşpar (Câmpean '84), P.Costea – Domşa (Noian '46); Antrenor: Flavius Boroncoi.

FC U Craiova: Popa – Negru, Diallo (Paramatti '84), Kovacic, Buşu – Asamoah, Marquet (Pop '66)– Baeten (Blidar '84), Bauza (Bălan '66), Van Durmen (Sidibe '46) - Compagno; Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Avram '72 / Baeten '61.

Arbitri: Bogdan Dumitrache - Adrian Vornicu, Alexandru Filip - Ana Maria Terteleac.