FCSB termina anul pe podium in Liga 1 dupa 2-0 cu Craiova

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Ultima partida a anului in Liga 1 a fost castigata de FCSB pe teren propriu in fata celor de la Universitatea Craiova.

Un succes al ros-albastrilor conturat in finalul primei reprize de golurile lui Dennis Man si Florinel Coman.

FCSB a ratat si o lovitura de la 11 metri in prelungirile primei parti prin Florin Tanase la faultul comis de portarul craiovean Laurentiu Popescu asupra lui Coman.

Tanase a trimis peste poarta de la punctul cu var, pastrand suspansul pentru repriza a doua.

O parte secunda in care Craiova a incercat fara succes sa revina in meci.

Cea mai mare ocazie a fost ratat de Andrei Ivan in finalul meciului dupa o patrundere personala finalizata cu sut pe langa poarta.

Bosniacul Zakaric a trecut si el pe langa gol cu un sut din lovitura libera putin alaturi.

Bijuteria serii a fost insa reusita de 1-0 a lui Man, jucator care a luat pe cont propriu o faza in flancul drept, apoi l-a depasit in viteza pe Acka si a finalizat spectaculos la coltul scurt.

FCSB trece in fata Craiovei si incheie anul pe podium in Liga 1, dupa ce la inceputul mandatului lui Bogadn Vintila formatia bucuresteana era ultima in clasament.

FCSB: Bălgrădean, Creţu, Planic, Cristea, Soiledis (Filip ’12) – Moruţan (Hora ’83), Popescu, Panţîru – Man, Tănase (Vînă ’73), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă

Universitatea Craiova:  Popescu – Vlădoiu (Măţel ’70), Bălaşa, Acka, Vătăjelu – Zakaric, Cosic (Ivanov ’59), Cicâldău, Bancu (Bărbuţ ’17) – Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Tănase ’70, Moruţan ’80, Man ’81, Hora ‘90+1 / Cicâldău ’21, Popescu ‘45+2, Bălaşa ’90.

Arbitru: Marcel Bîrsan.