FCSB salveaza remiza cu FCU 1948 dintr-un penalty in minutul 90. Oltenii au condus in doua randuri

Craiova lui Mititelu a venit la Bucuresti sa-si vanda scump pielea si oltenii au fost aproape sa dea lovitura pe Arena Nationala. S-a incheiat pana la urma 2-2, dupa ce oltenii au condus de doua ori in fata celor de la FCSB.

FCU 1948 a deschis scorul cu patru minute inaintea pauzei prin Claudiu Balan dupa o faza de contraatac.

Atacantul echipei din Banie a strecurat mingea pe langa portarul Andrei Vlad la pasa lui Juan Bauza.

FCSB a reactionat dupa trei minute la reluarea cu capul trimisa de Adrian Sut. Portarul Razvan Popa a reusit o parada de zile mari, respingand cu o mana peste transversala.

Echipa gazda a reusit egalarea in partea secunda, minutul 66, cu sansa la sutul lui Razvan Oaida. Mingea a trecut pe sub Popa si a intrat in poarta, dupa ce l-a lovit in spate pe portarul celor de la FCU 1948.

In minutul 70 centralul Istvan Kovacs a acordat lovitura libera pentru FCSB la un fault comis de Vlad Achim asupra lui Claudiu Keseru. Interventia a fost pe linia careului celor de la Craiova.

Keseru a tras pe poarta, acelasi Popa reusind sa respinga in corner.

FCU 1948 avea sa revina la conducere cu un sfert de ora inaintea finalului, cand William Baeten l-a surprins total nepregatit pe Vlad. Eroare majora de plasament pe linia portii din partea portarului de la FCSB.

Ros-albastrii s-au aruncat in atac si Ioan Dumiter a ratat incredibil singur cu portarul, in minutul 90.

Kovacs le-a acordat apoi gazdelor lovitura de la 11 metri la interventia lui Sekou Sidibe asupra lui Ianis Stoica.

Keseru a executat in forta si a adus egalarea (2-2) pentru FCSB, acesta fiind si rezultatul final al partidei.

FCSB a incheiat meciul in inferioritate numerica, fundasul Iulian Cristea fiind eliminat in prelungiri pentru cumul de cartonase galbene.

Un rezultat in urma caruia FCSB rateaza sansa de reduce din diferenta care o separa de liderul CFR Cluj in clasament, echipa care a remizat cu Universitatea Craiova.

Raman opt puncte intre primele doua clasate din Liga 1.

FCU 1948 ocupa in continuare locul 14, cu o zestre de 23 de puncte.

FCSB: A. Vlad – V. Creţu (Keşeru ’62), Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Olaru, Ad. Şut (Stoica ’46), Oaidă – Cordea (Dumiter ’80), Fl. Coman (V. Gheorghe ’46), Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea (n.r. – pe banca a stat Mihai Pintilii).

U Craiova 1948: R. Popa – R. Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – S. Asamoah, Vl. Achim (Marquet ’77) – Baeten, Bauza (Sidibe ’69), Durmen – Cl. Bălan (Compagno ’86). Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Şut ’38, Cristea ’73, ‘90+6, Oaidă ’75 / Huyghebaert ’61, Achim ’71, Negru ’71.

Cartonaş roşu: Cristea ‘90+6.

Arbitri: Istvan Kovacs - Ovidiu Artene, Marius Badea - Lucian Rusandu.