FCSB revine la doua puncte de lider dupa 4-0 in deplasare cu Farul

Etapa a 6-a din playoff s-a incheiat, luni seara, cu victoria categorica a echipei FCSB pe terenul celor de la Farul Constanta, scor 4-0 (3-0).

Un meci transat inca din prima repriza si care l-a avut in prim plan pe Florin Tanase, autorul unui hattrick.

Inceputul partidei a stat sub semnul echilibrului, cu un singur corner pentru FCSB in prima jumatate a reprizei.

Tanase a deschis scorul, in minutul 26, dupa o pasa in adancime. Decarul de la FCSB a depasit portarul si a trimis in poarta goala.

Olaru a majorat avantajul celor de la FCSB, in minutul 35, din pasa lui Coman, acesta castigand un duel in partea stanga a terenului.

Cu cinci minute inaintea pauzei acelasi Coman a obtinut lovitura de la 11 metri la un duel cu Dussaut.

Tanase a transformat de la punctul cu var pentru 3-0, acesta fiind si scorul pauzei in meciul de la Ovidiu.

In minutul 67 Tanase a primit o minge direct de la Aioani si a inscris in poarta goala cu un sut din afara careului.

Decarul celor de la FCSB a ajuns la cota 18 reusite, devenind astfel cel mai bun marcator din Liga 1. Tanase a ajuns la sapte goluri in playoff.

FCSB ajunge la 46 de puncte si se apropie din nou la doua puncte de liderul CFR Cluj.

Farul: Aioani - Dussaut (Boboc '42), Larie (Ciobanu '46), Mladen, De Nooijer - Radaslavescu (Purece '68), Artean, Grameni - G. Iancu (Omoh '68), Moldoveanu (Sali '72), Pitu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic - Olaru, Şut, Fl. Tănase (Stoica '75) - Cordea (Oaidă '46), Fl. Coman (Edjouma '75), Oct. Popescu (Musi '75). Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Iancu '30, Dussaut '32, Mladen '46.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica – Andrei Antonie.