5
Rapid
Bamgboye 79' Bamgboye 70' Iacob 26' Pănoiu 17' Luckassen 6'

Așa am trăit FCSB - Rapid

Arena Națională a găzduit ultimul derby al sezonului în Liga 1. Meciul FCSB - Rapid a putut fi urmărit live text în această pagină, sâmbătă, de la ora 20:30.

Rapid a s-a impus acasă cu 2-0 (Dugandzic, Săpunaru), apoi FCSB și-a luat revanșa pe teren propriu, scor 3-1 (Cordea, Compagno, Oct. Popescu / Dugandzic).

În playoff, pe 23 aprilie 2023, Rapid a învins din nou FCSB în Giulești, cu 1-0, gol marcat de Alexandru Albu.

22:27

Final de meci.

82'

Florin Ștefan trimite puțin pe lângă poartă.

79'

Gol Bamgboye !

Scorul ajunge la 5-1 pentru Rapid. Onea a trimis în șase metri pentru dubla lui Bamgboye.

70'

Gol Bamgboye!

Rapid reface diferența de trei goluri prin Bamgboye.

63'

Cartonas rosu !

Octavian Popescu este eliminat cu roșu direct pentru o intrare violentă.

58'

Gol Oct.Popescu!

FCSB reduce din diferență prin Octavian Popescu. Șut spectaculos din marginea careului.

52'

Ocazie ratată de FCSB prin Șut. Acesta n-a gasit poarta din câțiva metri.

46'

Colțescu fluieră startul părții secunde.

21:24

Rapid intră cu 3-0 la vestiar.

45'

Prima parte e prelungită cu 6 minute.

43'

Târnovanu blochează șutul lui Bamgboye din interiorul careului.

42'

Centrare din corner și Compagno reia cu capul pe poartă.

41'

Jocul este reluat cu minge de arbitru, iar FCSB trece aproape de gol prin Miculescu. Șut din interiorul careului blocat de Drăghia.

40'

Suporterii rapidiști le răspund rivalilor cu un ironic ”campionii, campionii”.

39'

Sebastian Colțescu cheamă cei doi căpitani la centrul terenului.

34'

Meciul este oprit din cauza torțelor aruncate în teren de suporterii echipei FCSB.

26'

Gol Iacob!

Tabela se modifică din nou. Rapid marchează prin Iacob după o lovitură de la colțul terenului. Cineva să arunce prosopul pentru FCSB.

17'

Gol Pănoiu!

Rapid lovește din nou și se desprinde pe tabelă. Pănoiu a marcat dintr-o deviere.

15'

Continuă să viseze apărarea celor de la FCSB și Papeau e aproape de 2-0 pentru Rapid. Târnovanu s-a opus golului.

6'

Gol Luckassen!

Rapid deschide scorul prin Luckassen din pasa lui Papeau.

5'

Coman obține lovitura liberă în duel cu Onea.

1'

Start de partidă.

19:50

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic - Olaru, Șut, Radaslavescu - Miculescu, Compagno, Coman.

Rapid: Drăghia - Onea, Săpunaru, Iacob, Ștefan - Kait, Albu, Papeau - Pănoiu, Lukassen, Bamgboye.