FCSB – FC Botosani 3-1. Petrea revine cu victorie

La primul meci cu Anton Petrea pe banca FCSB a revenit de la 0-1 la pauza si a invins FC Botosani, in etapa a 16-a din CASA Liga 1.

Un succes in urma caruia FCSB pastreaza distanta de opt puncte in raport cu prima clasata CFR Cluj si se distanteaza la sase puncte de Universitatea Craiova, echipa care completeaza podiumul.

FC Botosani a deschis scorul pe Arena Nationala prin fundasul dreapta Braun, in minutul 28, dupa o faza de contraatac.

Partea secunda a debutat cu FCSB in ofensiva, Tanase ratand o mare ocazie dintr-o pozitie favorabila in interiorul careului.

In cele din urma gazdele au egalat prin Valentin Gheorghe, jucator introdus in partea a doua a meciului.

Ianis Stoica, si el un jucator care a intrat pe parcurs, a marcat pentru 2-1 din centrarea lui Budescu, la randul lui rezerva in debutul meciului.

Tanase a inchis tabela in prelungiri dupa o faza pe cont propriu in careul advers.

FCSB: Vlad – V. Creţu, Vinicius, Miron, Ov. Popescu – Olaru (Gheorghe ’69), Ad. Şut, Tănase – Cordea (Stoica ’69), Keşeru (Budescu ’59), Oct. Popescu (Oaidă ’90). Antrenor: Anton Petrea.

FC Botoşani: E. Pap – Racoviţan, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu – Papa (Fili ’22, Tîrcoveanu ’88), Edjouma – Braun, E. Florescu , Santos (Jaja ’62) – Ongenda. Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Şut ’41 / Fili ’29, Ţigănaşu ‘90+1.

Arbitri: Horia Mladinovici - Daniel Mitruţi, Cosmin Vătămanu.