FCSB - FC Arges 3-0. Hattrick Man!

FCSB s-a impus de o maniera categorica in meciul cu FC Arges, scor 3-0, duminica seara, in etapa a 4-a din CASA Liga 1.

Toate golurile formatiei bucurestene au fost marcate de catre Dennis Man.

Internationalul roman a punctat in minutele 14, 23 si 73.

La debutul pentru FCSB, portarul Straton a avut doua interventii fabuloase prin care a tinut-o pe FC Arges la zero in dreptul golurilor de pe tabela.

In minutul 14 Man a deschis scorul cu un sut din afara careului.

Noua minute mai tarziu acelasi Man avea sa majoreze avantajul ros-albastrilor cu o finalizare de efect.

Totul a pornit de la o minge primita din partea unui adversar.

Pitestenii au fost aproape de gol in minutul 36 la sutul in forta trimis de Tofan de la mare distanta. Portarul Straton s-a opus cu un reflex de zile mari.

Acelasi Straton a blocat in extremis reluarea lui Honciu din lovitura libera in minutul 42, la aceeasi faza respingand in extremis din fata unui Mediop aflat pe urmarire.

In partea secunda Buziuc a ratat singur cu portarul advers in minutul 72, pentru ca un minut mai tarziu Man sa-si concretizezee hattrick-ul.

Meciul s-a disputat la Giurgiu, Arena Nationala fiind intr-un nou proces de schimbare a gazonului.

Tot la Giurgiu se va disputa si partida de joi cu Slovan Liberec din turul 3 preliminar al Europa League.

FCSB: Straton – Creţu (Pantea ’82), Ş. Cană, Briceag, Panţîru – Moruţan, Perianu (Simion ’46), R. Ion (Popescu ’50) – Man (Ardelean ’81), Petre, (Horşia ’46) Buziuc.

FC Argeş: Croitoru – Tofan, Turda, Leca, Şerbănică – D. Meza Colli, Prepeliţă (Marakis ’46), Honciu (Malele ’46) – R. Grecu (Barbu ’46), Mediop (Blejdea ’72), Mirică (Năstăsie ‘2).

Cartonaşe galbene: Panţîru ‘3 / Turda ‘75.

Arbitri: George Cătălin Găman – Florin Păunescu, Marius Cristian Marchidanu – Ionuţ Coza.