3
Farul
Borza 90' Omrani (ag) 90' Alibec 57'

Asa am trait FCSB - Farul

Cel mai asteptat meci al etapei a 23-a in Liga 1 s-a disputat pe Arena Nationala, duminica, de la 19:00, intre FCSB si Farul Constanta, doua echipe care tintesc sa opreasca suprematia celor de la CFR Cluj in acest sezon.

20:59

90'

Gol Borza!

Farul da lovitura pe fondul unor erori in lant in apararea gazdelor.

90'

Gol Omrani (ag) !

Farul egaleaza in prelungiri prin autogolul lui Omrani dupa o faza fixa.

90'

Alibec suteaza in zid.

89'

Cartonas rosu !

Dawa este eliminat cu rosu direct pentru un fault asupra lui Alibec la limita careului.

82'

Lovitura libera pentru Farul din marginea careului. Alibec suteaza in zid, mingea ii revine si trimite in bratele lui Tarnovanu.

76'

Tarnovanu blochează sutul lui Enes Sali. Corner pentru Farul.

74'

Golul celor de la FCSB e anulat pentru un offside la Omrani, care n-a jucat mingea, dar a influențat faza fiind pe directia balonului.

73'

Faza e analizata de VAR si centralul Fesnic vine la margine pentru reluare.

72'

Faza frumoasa creata de Miculescu, acesta pasand decisiv in fata portii pentru reluarea lui Tavi Popescu pentru 3-1.

67'

Cartonaș galben pentru Olaru pentru un fault in preajma propriului careu.

61'

Omrani si Miculescu intra la FCSB.

59'

Gol Compagno!

FCSB revine la conducere. Compagno a transformat pentru 2-1 din penalty.

57'

Olaru trimite in careu pentru Cordea care e faultat de Mihai Popescu. Penalty pentru FCSB.

57'

Gol Alibec!

Gol senzational marcat de Alibec din lovitura libera. Farul egaleaza pe Arena Nationala.

56'

Alibec obtine lovitura libera la interventia lui Sut din lateral.

55'

Omrani e scos la incalzire pe margine.

52'

Olaru acuza o accidentare si meciul e oprit.

47'

Gol Cordea!

FCSB deschide scorul la prima actiune a reprizei. Cordea trimite plasat la coltul lung, mingea fiind usor deviata.

46'

S-a reluat meciul. Doua schimbari la FCSB. Au intrat Pantea si Coman.

19:49

Horatiu Fesnic fluiera finalul primei reprize.

45'

Ocazie ratata de FCSB prin Sorescu. Blocat in momentul sutului si e doar corner pentru ros-albastri.

42'

Compagno aproape de gol dupa o centrare din dreapta. A avut tot timpul din lume sa suteze, insa a fost blocat in extremis. Cornerul ramane fara rezultat.

36'

Alibec obtine lovitura libera in duel cu Olaru. Sunt aproximativ 25 de metri central de poarta FCSB.

36'

Hagi nu mai are rabdare si face a doua schimbare: Sirbu in locul lui Baravykas.

34'

Ocazie ratata de Farul pe contraatac prin Munteanu. Sutul acestuia din afara careului sterge bara si iese afara.

31'

Centrare in fata portii si Edjouma reia din prima in plasa laterala.

28'

Munteanu il ia unu la unu pe Dawa si trage mult peste poarta.

27'

Nedelcu (Farul) il faulteaza din spate pe Olaru si devine al treilea jucator avertizat in aceasta repriza.

26'

Borza intra in locul lui Kiki (Farul).

25'

Mingea trimisa de Baluta ocoleste de putin poarta celor de la FCSB.

25'

Gheorghe Hagi pregateste o prima modificare in echipa Farul.

23'

Alibec (Farul) este avertizat cu cartonas galben pentru o simulare in careul gazdelor.

16'

Cei de la FCSB se intrec in ocazii. Este randul lui Octavian Popescu sa rateze dintr-o pozitie favorabil. Sut pe langa poarta din interiorul careului.

15'

Edjouma suteaza peste poarta. O noua sansa pentru FCSB.

13'

Olaru patrunde in careu si trimite pe jos in fata portii. Compagno rateaza de putin intalnirea cu balonul.

12'

La partida asista si selectionerul Edward Iordanescu.

11'

Farul aduce mingea la marginea careului advers unde Baluta incearca sutul. Balonul e blocat si ajunge in bratele lui Tarnovanu.

8'

Centrare din corner si Nedelcu reia cu capul peste poarta.

6'

Ocazie pentru Farul la sutul lui Alibec. Portarul Tarnovanu a respins cu un efort impresionant in corner.

5'

Grameni (Farul) incaseaza primul galben al meciului.

4'

Octavian Popescu suteaza pe langa poarta din afara careului. Actiune rapida a celor de la FCSB in flancul drept. Cretu acuza o accidentare la intrarea lui Grameni prin alunecare.

1'

A inceput meciul cu Farul in posesie.

18:59

FCSB: Tarnovanu - Cretu, Dawa, Tamm, Sut - Edjouma, Olaru, Sorescu - Cordea, Compagno, Oct.Popescu.

Farul: Aioani - Baravykas, Larie, M.Popescu, Grameni - Baluta, Nedelcu, Artean - Alibec, Munteanu, Kiki.

Avancronica

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 31 de ori in principala competitie interna, de 21 de ori s-au impus bucurestenii, de sase ori au castigat constantenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recenta disputa directa a avut loc in turul sezonului regulat, pe 31 august 2022, cand Farul s-a impus la Ovidiu cu un categoric 3-1, golurile fiind inscrise de D. Alibec, K. Doukoure, Grameni, respectiv A. Compagno.

Gheorghe Hagi vs FCSB in toate competitiile: 26 de jocuri - 5 victorii - 3 remize - 18 infrangeri.

Niciunul dintre cele 26 de dueluri nu s-a terminat fara gol marcat. In schimb, in 13 dintre aceste partide s-a inscris de cel putin trei ori.

FCSB a pierdut o singura partida din ultimele 14 disputate pe teren propriu (0-1 cu CFR in 15 decembrie 2022).

Farul are o infrangere in precedentele sapte deplasari (0-4 cu Hermannstadt in 10 decembrie 2022).