FCSB – Farul 0-2. “Marinarii” mai aproape de playoff

Echipa lui Gheorghe Hagi a obtinut doar a doua victorie in deplasare din istoria confruntarilor cu FCSB si a luat o importanta gura de oxigen in lupta pentru calificarea in playoff la finalul sezonului regular in Liga 1.

Jefte Betancor a deschis scorul, cu trei minute inaintea pauzei, cu un sut din interiorul careului, dupa o minge pierduta de cei de la FCSB in propria jumatate de teren.

Farul si-a dublat avantajul dupa pauza prin Virgil Ghita, in minutul 59, dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Pentru FCSB este prima infrangere dupa 20 de meciuri in Liga 1, interval in care obtinusera 15 victorii si cinci infrangeri.

Echipa lui Gheorghe Hagi acumuleaza 45 de puncte si ocupa locul sase in clasament, la trei puncte de FC Arges.

Pitestenii au remizat, duminica, pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 0-0.

Acelasi rezultat de 0-0 a fost inregistrat si in partida dintre FC Botosani si CS Mioveni.

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Vinicius (Miron ’83), Cristea, Şerban (Keşeru ’60) – Tănase, Edjouma (Perianu ’60), Oct. Popescu – Cordea, Dumiter (Stoica ’46), Coman (V. Gheorghe ’46). Antrenor: Anton Petrea.

Farul Constanţa: Aioani – Boboc (Dussaut ’56), Larie, Ghiţă, De Nooijer – Radaslavescu (Sîrbu ’72), Mladen, Grameni – Betancor (Buta ’86), Ad. Petre (Pitu ’72), Omoh (Moldoveanu ’56). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Tănase ’55, Oct. Popescu ’64.

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Ghinguleac, Bogdan Gheorghe - Florin Andrei.