FCSB – Dinamo 3-2. Derby decis de un penalty controversat

Echipa FCSB a transat episodul de sambata seara al derby-ului etern cu Dinamo, scor 3-2, dupa ce a condus cu 2-0 si a fost egalata inaintea pauzei.

Tanase a deschis scorul in minutul 8 din pasa lui Man dupa o recuperare a balonului in jumatatea adversa de teren.

Miron s-a aruncat ca la hochei in minutul 13 si a blocat mingea lui Isma Lopez pe care scria gol de 1-1.

Apoi, in minutul 18, Cristea a facut 2-0 cu o lovitura de cap din centrarea lui Popescu dupa o faza de la coltul terenului.

Dinamo a redus din diferenta in minutul 26 prin Borja Valle, jucator care a transformat un penalty obtinut la un duel intre Gonzalez si Pantiru.

Cu doua minute inaintea pauzei Dinamo a restabilit egalitatea prin Nemec dupa o faza de contraatac pornita din propria jumatate de teren. Sutul slovacului a fost deviat in poarta de Cristea.

Ocazie mare pentru Dinamo in minutul 50 la voleul lui Sorescu. Portarul Vlad a respins in extremis peste transversala.

Dinamo a ramas in zece jucatori din minutul 75 cand Isma Lopez a vazut rosu direct pentru un fault in postura de ultim aparator asupra lui Man.

Tanase a transformat pentru 3-2 de la punctul cu var aducand practic cele trei puncte ros-albastrilor.

In minutul 80 Vlad a aparat providential la capul lui Fabbrini din cativa metri.

Dinamo a mai incasat o eliminare in minutul 90 dupa al doilea galben primit de Rauta.

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Panţîru – Perianu (Popescu ’46), Popescu, Tănase – Man (Şut ’83), Buş (Buziuc ’46), Moruţan (Vînă ’77). Antrenor: Anton Petrea.

Dinamo: Mejias – Gonzales, Puljic, Grigore, Lopez – Răuţă, Gol (Fabbrini ’79) – Camara, Borja Valle, Mihaiu (Sorescu ’23) – Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Tănase ’16, Panţîru ’25, Petrea ’68, Popescu ’61, Man ’82, Vlad ‘90+1, Buziuc ‘90+1 / Camara ’16, Borja Valle ’29, Gol ’52, Răuţă ‘70.

Cartonaşe roşii: Lopez ’75, Răuţă ‘90+1.

Arbitri: Radu Petrescu - Marius Nicoară, Mihai Marica - Lucian Rusandu.