FCSB continua seria pozitiva. Victorie in inferioritate numerica la Botosani

Echipa FCSB a castigat, sambata seara, in deplasare cu FC Botosani, scor 2-0, meci incheiat in inferioritate numerica dupa eliminata lui Florinel Coman.

La 0-0 gazdele au ratat deschiderea prin Ongenda in minutul 27, sutul acestuia lovind transversala.

Aceasta dupa ce Coman scapase singur cu Pap trei minute mai devreme si fusese blocat in extremis de portarul Botosaniului.

Coman a deschis scorul in minutul 30 cu un sut fabulos direct din lovitura libera pe coltul scurt.

Cei de la FCSB au avut la randul lor o bara in minutul 36 prin Nedelcu.

Echilibrul numeric s-a rupt in minutul 63, cand Planic a vazut al doilea galben si a fost trimis la cabine.

Chiar si cu un jucator mai putin pe teren cei de la FCSB au fost cei care au marcat, asigurandu-si un final linistit de partida.

Gnohere a scapat singur cu portarul, l-a depasit pe Pap si a marcat in poarta goala pentru 2-0.

Un succes care o aduce pe FCSB la doua puncte de locul secund ocupat de Viitorul.

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Miron, Ţigănaşu - Papa, J. Rodriguez - Aşkovski (Andonic '84), Ongenda (Ofosu '77), Keyta - Chalkiadakis (Moussa '58). Antrenor Marius Croitoru;

FCSB: Bălgrădean - Creţu, Planici, I. Cristea, Panţîru - O. Popescu. D. Nedelcu (Moruţan '62), Fl. Tănase  - Man, Hora (Gnohere '46), Fl. Coman (Soiledis '73). Antrenor Bogdan Argeş Vintilă.

Cartonaşe galbene: Keyta '53, Moussa '90 / Planici '26 şi '63, Man '46, I. Cristea '52, Gnohere '81;

Cartonaş roşu: Planic '63.

Arbitru: Iulian Călin.