FCSB – CFR Cluj 3-3. Echipa lui Becali a egalat in minutul 90+3

Primele doua clasate din Liga 1 au onorat derby-ul campionatului cu un meci spectaculos de sase goluri, rasturnari de scor si o egalare venita in prelungiri.

Octavian Popescu a deschis scorul pentru FCSB cu un sut spectaculos din afara careului, in minutul 24.

Campioana CFR Cluj a intors rezultatul in finalul reprizei prin dubla lui Gabriel Debeljuh.

Mai intai acesta a marcat pentru 1-1 lovind mingea cu spatele la centrarea lui Ciprian Deac dintr-o lovitura libera.

O faza fixa provocata de intrarea necontrolata a lui Ovidiu Popescu la o faza care nu anunta nimic.

Acelasi Debeljuh a adus-o pe CFR Cluj in avantaj, in minutul 45, cu un sut din interiorul careului dupa un ricoseu norocos. Faza a pornit de la patrunderea lui Deac, mingea fiind respinsa cu piciorul de portarul gazdelor Andrei Vlad.

Anton Petrea a efectuat trei modificari la pauza, iar Valentin Gheorghe, unul dintre jucatorii introdusi, a adus egalarea in minutul 71 din centrarea lui Florinel Coman, si el un jucator intrat pe parcursul partii secunde.

Dupa doar sase minute CFR Cluj a revenit la conducere prin reusita lui Alexandru Chipciu dupa o faza fixa de la coltul terenului.

FCSB a egalat a doua oara in al treilea din cele patru minute suplimentare acordate de brigada condusa de Sebastian Coltescu.

A fost o centrare din stanga si fundasul Iulian Cristea a reluat cu capul la prima bara cu pretul unei accidentari.

O egalare venita intr-un moment in care galeria FCSB scanda “Demisia, demisia”.

Pentru CFR Cluj este prima remiza din actuala editie de campionat.

CFR Cluj ramane la zece puncte in fata rivalei FCSB dupa acest 3-3 spectaculos.

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, A. Miron, I. Cristea, Haruţ (Vinicius ’46) – Olaru, Ad. Şut (Coman ’66), Fl. Tănase (Oaidă ’88) – Cordea, Keşeru (Dumiter ’46), Oc. Popescu (V. Gheorghe ’46). Antrenor: Anton Petrea.

CFR Cluj: Hindrich – Camora, Burcă, Graovac, Cr. Manea – Păun (Neguţ ’69), Boateng, Bordeianu (Itu ’90) – C. Deac (Cestor ’90), Debeljuh (Dugandzic ’88), V. Costache (Chipciu ’70). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Haruţ ’30, Oct. Popescu ’35, Şut ’40, Olaru ’68 / Păun ’28, Deac ’83.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Mircea Grigoriu, Daniel Mitruţi - Sorin Costreie.