FCSB castiga la Pitesti in minutul 90+4 si relanseaza lupta pentru titlu

Echipa FCSB a obtinut in extremis cele trei puncte in confruntarea cu FC Arges din etapa a doua in playoff-ul Ligii 1.

Andrei Dumiter a marcat golul victoriei formatiei bucurestene cu o reluare din cadere, in minutul 90+4.

A fost un sut al lui Darius Olaru din afara careului, o minge respinsa in fata de portarul gazdelor Alexandru Greab si pe care Dumiter a transformat-o in golul de trei puncte.

O victorie prin care FCSB se apropie la cinci puncte de liderul CFR Cluj, dupa ce formatia din Gruia a remizat in aceasta etapa cu Farul Constanta (0-0).

Florin Tanase a deschis scorul in Trivale cu o reluare din sase metri dupa o centrare de pe flancul stang.

Un avantaj anulat de gazde prin Ionut Serban dupa doar cinci minute. Acesta a transformat o lovitura de la 11 metri acordata, in minutul 43, pentru un hent comis de Ivan Mamut.

Acelasi Florin Tanase isi trecea in cont dubla la zece minute dupa pauza de asemenea dintr-o lovitura de la 11 metri.

FC Arges a ramas in inferioritate numerica din minutul 68, cand Serban a fost eliminat pentru implicarea intr-un meleu provocat de Tanase si Said.

Chiar si in inferioritate numerica gazdele au egalat din nou, Said transformand un penalty, in minutul 72.

Partida se indrepta spre remiza cand Dumiter a impins in poarta mingea respinsa de Greab in al patrulea minut suplimentar.

FC Arges ramane fara punct in playoff, dupa ce a incasat a doua infrangere la rand.

FCSB are doua victorii din tot atatea meciuri si revine cu sanse reale in lupta pentru titlu.

FC Argeş: Greab – Dobrosavlevici (Said ’46), Turda, Dos Santos – Dumitraşcu (Muşat ’66), Raynov, Şerban, Tofan – Cr. Tănase (Arias ’66), Ganea (Viana ’66), Işfan (Moisie ’90). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

FCSB: Târnovanu – Creţu (V. Gheorghe ’77), Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Edjouma (Şut ’65), F. Tănase (Dumiter ’84) – Cordea (Stoica ’46), Mamut (Coman ’46), Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Raynov ’53, Said ’69, Ganea ’70 / Tănase ’70, Popescu ’78.

Cartonaş roşu: Şerban ’69.

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Mircea Orbuleţ, Marius Badea – Marcel Bîrsan.