FCSB câștigă în Gruia și face un pas uriaș spre titlu

Cu șase etape rămase până la finalul campionatului echipa FCSB are un avans de 13 puncte în fruntea clasamentului din Liga 1.

Așa am trăit CFR Cluj - FCSB

FCSB s-a impus, duminică seara, cu 1-0 în deplasare cu rivala CFR Cluj, prin golul marcat de Florinel Coman din lovitură liberă în minutul 15.

Prima ocazie a meciului a aparținut celor de la FCSB, în minutul 11, la execuția lui Adrian Șut din afara careului. Portarul Răzvan Sava a respins mingea în transversală.

CFR Cluj a presat mai mult în partea secundă, dar cei de la FCSB s-au apărat organizat și au fost aproape de 2-0 la șutul lui Darius Olaru blocat de Sava.

În prelungirile partidei, minutul 90+6, Karlo Muhar a fost aproape de egalare cu o lovitură de cap din centrarea lui Ciprian Deac de la colțul terenului.

CFR Cluj a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Aly Abeid a fost eliminat pentru un gest nesportiv la marginea terenului.

FCSB are un avans de 13 puncte în clasament, cu șase etape rămase până la finalul sezonului.

Pentru FCSB urmează derby-ul cu Rapid, diferența fiind de 16 puncte între cele două echipe.

Caseta tehnică

CFR CLUJ: R. Sava - Cr. Manea (Mogoş 78), M. Ilie (Kresic 58), Boben, Abeid - Muhar, K. Keita (El Kaddouri 70), Avounou (P. Michael 77) - C. Deac, Bîrligea, Otele. Antrenor: Francisc Dican.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Ad. Şut, Olaru (Dawa 82) - Oct. Popescu (Radaslavescu 82), Miculescu (Antwi 89), Fl. Coman (Baba Alhassan 79). Antrenor: Elias Charalambous.

Cartonaşe galbene: K. Keita 22, Boben 65 / Radunovic 81.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Valentin Avram, Andrei Constantinescu.