FCSB – Botosani 4-1. Schimbare de lider in Liga 1

Echipa FCSB a obtinut, sambata seara, a cincea victorie consecutiva, 4-1 cu FC Botosani pe Arena Nationala, rezultat in urma caruia formatia bucuresteana preia conducerea in clasament.

Oaspetii au deschis scorul prin Florescu in minutul 19. Acesta a prins un sut de zile mari din afara careului si Vlad a ramas cu plonjonul pentru fotografi.

FCSB a reactionat rapid si restabilea egalitatea dupa doar doua minute prin Man la capatul unei faze confuze.

Seroni a pierdut mingea in propriul careu, balonul a fost trimis in fata portii de unde Bus a ratat incredibil trimitand in bara. Nici Man n-a nimerit poarta din prima, dar mingea i-a revenit in aceeasi pozitie si a doua oara a marcat pentru 1-1.

Acesta avea sa fie de altfel si scorul inregistrat dupa primele 45 de minute.

FCSB a dominat autoritar actul secund si s-a distantat in castigatoare dupa golul de 2-1 marcat de Tanase din penalty.

O lovitura de la 11 metri obtinuta de Morutan la un duel cu Tiganasu.

Un minut mai tarziu Man s-a distrat cu apararea adversa si a ridicat scorul la 3-1 cu un sut pe jos la coltul lung.

Tanase a pus cireasca pe tort cu o super executie din lovitura libera in minutul 72.

FCSB o egaleaza pe Universitatea Craiova la puncte, dar trece in fata gruparii din Banie la golaveraj.

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Briceag (Panţîru ’46) – Şut (Simion ’68), Tănase (Oaidă ‘90+1), Olaru (Popescu ’76) – Man, Buş (Vînă ’46), Moruţan. Antrenor: Toni Petrea.

FC Botoşani: Hankic – Patache, Şeroni, Haruţ, Ţigănaşu (Papa ’60) – Ed. Florescu, J. Rodriguez, Holzmann – M. Roman (Chalkiadakis ’75), Toutouh (Tîrcoveanu ’75), Caia (Camara ‘7). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Şut ’63, Miron ‘77 / Rodriguez ’22, Şeroni ‘44.

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Octavian Şovre, Radu Adrian Ghinguleac – Iulian Dima.