FCSB – Academica Clinceni 3-2. Echipa lui Iordanescu a avut emotii cu lanterna rosie

Echipa FCSB a obtinut cele trei puncte in confruntarea cu lanterna rosie Academica Clinceni dupa un joc in care baietii lui Edi Iordanescu au aratat slabiciune pe faza defensiva.

FCSB a dominat inceputul meciului si dupa primele zece minute tabela arata deja 2-0.

Keseru a deschis scorul, in minutul 4, cu un lob din interiorul careului peste portarul Dobre.

Sase minute mai tarziu gazdele isi dublau avantajul dupa o faza de la coltul terenului.

Cristea a prelungit pentru Vinicius si acesta a finalizat cu latul pentru 2-0.

In ultimul minut al primei reprize Olaru a pasat la un adversar pe faza de constructie, mingea a ajuns la Omoh si acesta a inscris scpectaculos cu o minge de la peste 35 de metri peste portarul Vlad.

FCSB a refacut diferenta de doua goluri in partea secunda prin Ianis Stoica, in minutul 67, acesta profitand de o neintelegere intre portarul Dobre si Patriche.

Finalizare de pe linia careului de 16 metri cu exteriorul pentru un 3-1 care a adus linistea pentru FCSB.

Ultimele minute n-au fost insa lipsite de emotii pentru ros-albastrii, Academica Clinceni marcand prin Cascini dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Chandarov i-a luat prim planul lui Radunovic si a prelungit pentru finalizarea lui Cascini de langa bara a doua.

La 3-1 cei de la FCSB au avut un gol anulat pentru un offside la Vinicius.

Ianis Stoica a luat la tinta bara cu un sut spre coltul lung, in minutul 89, la scurta vreme dupa ce ilfovenii marcasera golul doi.

FCSB acumuleaza 18 puncte si urca provizoriu pe ultima treapta a podiumului in clasament, in timp ce Academica Clinceni ramane fara victorie si contabilizeaza a opta infrangere in zece meciuri.

FCSB: Vlad – V. Creţu, Vinicius, Cristea, Radunovic – Cordea (Oaidă ’60), Şut (Ov. Popescu ’60), Olaru (Musi ’84) – I. Stoica, Keşeru (Budescu ’72), V. Gheorghe (Dumiter ’84). Antrenor: Edi Iordănescu.

Academica Clinceni: E. Dobre – Fl. Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu – Moulin, Cascini – Cioiu (Gavra ’74), Chandarov (Kazlauskas '90+3), De Amorim (Dumitrache ’76) – Omoh (Goma ’74). Antrenor: Ionuţ Chirilă.

Cartonaşe galbene: Şut ’11, Stoica ’65, Budescu '90+3 / Moulin ‘41, Bilali '90+1.

Arbitri: Andrei Chivulete - Vladimir Urzică, Raul Ghiciulescu - Lucian Ruşandu.