FCSB - Academica Clinceni 2-2. Ros-albastrii rateaza primul loc

Echipa FCSB n-a reusit sa profite de infrangerea celor de la CFR Cluj si a obtinut doar un punct in partida cu Academica Clinceni, scor 2-2, in ultimul meci al etapei a 7-a din playoff.

FCSB a deschis scorul in minutul 20 prin Darius Olaru. Sut pe jos la coltul lung al portii aparate de Ureche.

Ilfovenii au anulat avantajul gazdelor dupa doar sase minute prin Cordea dupa o centrare din dreapta. Acesta a reluat in poarta pentru 1-1 de langa un Cretu extrem de pasiv.

Raul Rusescu a inscris impotriva fostei sale echipe in minutul 36 cu un sut dintr-o bucata din afara careului.

In partea secunda cei de la FCSB au restabilit egalitatea prin Florin Tanase dintr-o lovitura de la 11 metri pe care tot el o obtinuse.

Un penalty repetat dupa ce portarul oaspetilor n-a stat cu cel putin un picior pe linia portii la prima executie, una ratata de Tanase.

Academica Clinceni a ratat o buna ocazie in minutul 66 prin Popa. Sutul acestuia cu pamantul a fost respins de Straton in corner.

Acelasi Straton, jucator intrat in debutul partii secunde la FCSB in locul lui Vlad, s-a opus golului si in minutul 82 la sutul lui Cristi Tanase, un alt fost stelist.

Ocazie ratata de Morutan in minutul 83 dupa o cursa spectaculoasa pe dreapta. Patriche a deviat in corner.

Finalul meciului a apartinut celor de la FCSB, bucurestenii ratand mari ocazii prin Oaida, Olaru si Tanase.

La ultima faza Ovidiu Popescu n-a prins poarta cu un sut din afara careului.

CFR Cluj ramane lider cu un punct avans fata de FCSB si trei etape ramase de disputat pana la finalul campionatului.

Cele doua rivale in lupta pentru titlu se vor duela in meci direct in ultima etapa, pe terenul lui CFR.

FCSB: Vlad (Straton ’46) – Creţu, Haruţ, I. Cristea, Radunovic – Vînă (Oaidă ’46), Ov. Popescu, D. Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea.

Academica Clinceni: Ureche – F. Achim, Bilali, Patriche, Dobrescu – Cascini, Cebotaru (Tănase ’73) – Ad. Popa (Pîrvulescu ’78), Chandarov (Moulin ’72), Cordea (Pashov ’85) – R. Rusescu (Markovic ’85). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu ’74 / Chandarov ’57, Bilali ’71, Achim ‘90.

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Bogdan Gheorghe, Marius Badea – Viorel Nicuşor Flueran.