FC Voluntari s-a salvat de la retrogradare dupa meciul cu Hermannstadt

Echipa FC Voluntari si-a asigurat ramanerea in Liga 1 si sezonul urmator dupa victoria obtinuta, luni, in meciul cu Hermannstadt disputat pe teren propriu in penultima etapa din playout.

Voluntari a transat disputa, cu 2-1, prin golurile marcate de catre Deac si Popadiuc, pentru sibieni egaland Tsoumou.

Prima ocazie a meciului a apartinut oaspetilor dupa doar opt minute prin Blanaru, insa sutul acestuia a fost blocat de Mitrev.

Deschiderea scorului a venit in minutul 17 contrar cursului jocului, Deac sutand pe jos la coltul lung.

Acelasi Deac a ratat o mare ocazie la doua minute dupa pauza in urma unui contraatac. Acesta n-a gasit poarta singur cu portarul in 7-8 metri.

Din minutul 50 oaspetii au ramas in inferioritate numerica, Offenbacher primind cartonasul rosu dupa o intrare tare asupra lui Laidouni.

Chiar si in inferioritate numerica sibienii au reusit egalarea in minutul 75 dupa o faza fixa. Centrare din dreapta si Tsoumou a reluat decisiv cu capul la coltul scurt.

Cu opt minute inaintea finalului Popadiuc a adus victoria pentru Voluntari dupa o faza rapida de atac.

Voluntari se salveaza de la retrogradare, iar in ultima etapa Hermannstadt si Dunarea Calarasi se lupta in meci direct pentru locul sase de baraj. Dunarea merge la Sibiu cu un punct avans si are doua variante din trei.

FC Voluntari: Mitrev - Ricardinho, Balaur, Armaş, Al. Vlad - Căpăţînă, Răuţă, Laidouni (Popadiuc '66) - G. Deac (Bălan '78), Tudorie, I. Gheorghe. Antrenor Cristiano Bergodi;

Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, I. Stoica, Tătar - Dâlbea (Petrescu '55), Antonov - Jazvici, Offenbacher, Dumitriu - Blănaru (Lendrici '35). Antrenor Vasile Miriuţă.

Cartonaşe galbene: Al. Vlad '54, Laidouni '84 (aflat pe bancă), Răuţă '89, Mitrev '90, Căpăţână '90+1 / Offenbacher '21, Jazvici '31;

Cartonaş roşu: Offenbacher '50.

Arbitru: Istvan Kovacs.