FC Voluntari castiga Supercupa Romaniei

Sursă foto: FRF.ro

Dupa castigarea Cupei Romaniei in urma cu doua luni, FC Voluntari produce o alta surpriza si obtine al doilea trofeu din scurta istorie a clubului cucerind Supercupa Romaniei. Meciul a fost live text aici.

Ilfovenii s-au impus in fata celor de la Viitorul Constanta, cu 1-0, unicul gol al meciului disputat la Botosani fiind marcat de Costin Lazar in minutul 12.

Acsinte a patruns la limita terenului si a centrat ideal la bara a doua pentru reluarea cu capul a lui Lazar.

Prima sansa de a deschide scorul apartinuse celor de la Viitorul in minutul 10 la sutul lui Matan care nu a prins poarta.

Echilibrul numeric al partidei s-a rupt inca din prima repriza, in minutul 32, cand fundasul stanga Ionut Vina a primit al doilea galben si a fost eliminat din jos. Aparatorul celor de la Viitorul mai primise un galben in minutul 14 pentru un fault in banda asupra lui Marinescu.

Partea secunda a debutat cu o ocazie a celor de la Viitorul la sutul lui Cicaldau in bratele lui Balauru.

A urmat sutul lui Casap pe langa poarta dintr-o lovitura libera in minutul 69, pentru ca in minutul 76 portarul Balauru sa respinga in fata o minge centrata periculos in sase metri de Benzar.