FC Voluntari invinge cu 1-0 pe FC U Craiova 1948. Ilfovenii au ratat un penalty pe final de meci

Etapa a 11-a din prima liga a fost deschisa de confruntarea dintre FC Voluntari si FC U Craiova 1948, un meci in care oaspetii au avut marile ocazii.

Droppa a deschis scorul in finalul primei reprize cu o executie din interiorul careului. Aceasta dupa ce la 0-0 ambele echipe au ratat cate o sansa buna de gol.

FC U Craiova 1948 a controlat jocul in partea secunda ratand mai multe ocazii mari de a restabili egalitatea.

Bahassa n-a prins poarta cu un sut de la distanta, pentru ca in minutul 57 sutul lui Bauza sa fie blocat de Popa.

Ocazie mare de gol pentru FCU 1948 trei minute mai tarziu la sutul lui Duarte respins de Droppa de pe linia portii.

FC Voluntari a primit lovitura de la 11 metri in minutul 71 la faultul comis de Grigore asupra lui Rata.

O faza care a avut nevoie de VAR pentru o concluzie. In cele din urma Florea a ratat lovitura de la 11 metri, sutand in transversala.

Ultima ocazie a apartinut gazdelor si a fost ratata de Marcelo Lopes gasit in fata portii de Rata.

FC Voluntari acumuleaza 12 puncte in clasament dupa aceasta a treia victorie a sezonului.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho (Droppa ’11), Matricardi, Armaş – C. Costin, Meleke, Tavares (Achim ’78), Răduţ (Marrone 78) – Damaşcan (Florea ’65), Nemec (Lopes ’65), Raţă. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

FC U Craiova: R. Popa – Negru, Duarte, Papadopoulos, Van Durmen (Marquet ’46) – Asamoah (Baeten ’89), V. Achim – Sidibe, Bauza, Bahassa (Chiţu ’79) – Iancu (Grigore ‘3, Ganea ’79). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Damaşcan ’39, Droppa ’66, Raţă ‘82 / Papadopoulos ’44, Chiţu ‘90+2, Baeten ‘90+5.

Arbitri: Adrian Cojocaru - Ciprian Danşa, Marius Badea.