FC Voluntari – FC Botoșani 2-0. Ilfovenii, fără înfrângere în Playout, urcă pe locul secund

Echipa FC Voluntari rămâne singura formație neînvinsă în playout, după victoria obținută pe teren propriu cu FC Botoșani, vineri, în etapa a 8-a.

Sigurjonsson a deschis scorul, în minutul 23, cu un șut din marginea careului în dreapta portarului, după ce l-a driblat pe Țigănașu.

În prelungirile partidei, FC Voluntari a închis tabela prin Ricardinho. Acesta a profitat de o gafă monumentală a portarului advers Ducan. Acesta vrut să preia la limita careului, dar n-a putut controla mingea și l-a lăsat pe Ricardinho cu poarta goală.

FC Voluntari a urcat pe locul doi în clasamentul din Playout, cu 33 de puncte. FC Botoșani rămâne pe cinci.

Caseta tehnică

FC Voluntari: J. Fernandez – Ricardinho, Paz, Armaş – Lopes, Sigurjonsson (Răduţ ’82), Voican (Tavares ’61), Aliji – Raţă (Meleke ’82), Nemec (Munteanu ’61), Damaşcan (Merloi ’77). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

FC Botoşani: Ducan – Petro, Kupa, Pius, Ţigănaşu – Ivanov (Burlacu ’71), Dican, Ed. Florescu (Cioiu ’46) – Pinson (Camara ’71), M. Roman (Carausu ’81), Mailat (Dragu ’70). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Raţă ’48, Tavares ’86 / Pius ’42, M. Roman ’50, Mutombo ’70.

Arbitri: Andrei Moroiţă – Bogdan Gheorghe, Alexandru Vodă.