1
0
Farul

FC Voluntari – Farul 1-0. A cincea victorie la rand pentru ilfoveni

Echipa pregatita de Liviu Ciobotariu continua seria fabuloasa din aceasta perioada a sezonului si a obtinut a cincea victorie consecutiva in Liga 1.

Ion Gheorghe a marcat unicul gol al meciului, in minutul 65, dupa o patrundere in careu si un sut din cadere.

Farul pierde al doilea meci din ultimele trei disputate in campionat.

FC Voluntari: M. Popa – Meleke, Tamaş, Armaş – Ricardinho, Raţă (Achim ’90), Droppa, I. Gheorghe (Roşu ’90), Briceag – L. Fulop (Tavares ’78), Angelov (Paraschiv ’57). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Farul: Aioani – Dussaut (Fernandes ’77), Larie, Ghiţă, De Nooijer – Artean, Mladen (Boboc ’46), Purece (Chiţu ’77) – Ganea (Ciobanu ’46), Betancor, Pitu (Sali ’46).  Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitri: Cătălin Popa – Vladimir Urzică, Marius Cristian Marchidanu – Ionuţ Coza.

84'

Ciobanu suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera.

65'

Gol Gheorghe!

FC Voluntari deschide scorul prin Ion Gheorghe. Sut din interiorul careului la coltul lung.

52'

Ciobanu suteaza pe poarta.

46'

A inceput partea secunda. Trei modificari la Farul. Ganea, Pitu si Mladen schimbati de Hagi. Au intrat Ciobanu, Sali si Boboc.

16:55

O prima repriza saraca in faze de poarta. Trei suturi pe poarta trimise de Farul, niciunul din partea ilfovenilor. Un singur corner care a apartinut celor de la Farul.

1'

Start de partida la Voluntari.

16:01

• FC Voluntari: Popa - Meleke, Tamas, Armas - Ricardinho, Rata, Droppa, Gheorghe, Briceag - Fulop, Angelov.
  • Farul: Aioani - Dussaut, Larie, Ghita, De Nooijer - Artean, Mladen, Purece - Ganea, Betancor, Pitu.
13:35

Avancronica

FC Voluntari şi Farul s-au mai întâlnit de 15 ori în principala competiţie internă, de două ori au câştigat ilfovenii, de nouă ori s-au impus constănţenii, iar alte patru meciuri s-au terminat la egalitate.

Prima dispută a avut loc pe 14 septembrie 2015, Viitorul - FC Voluntari 3-0.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 21 decembrie 2015, FC Voluntari - Viitorul 2-3.

Cea mai mare diferenţă de scor: 25 august 2019, Viitorul - FC Voluntari 4-0.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 26 aprilie 2021, FC Voluntari - Viitorul 1-0, gol înscris de actualul vârf al dobrogenilor, Jefte Betancor.

Farul e fără succes în acest sezon pe teren advers, palmaresul dobrogenilor consemnând trei remize şi două partide pierdute.