FC Voluntari continua ascensiunea in playout cu victorie la Sf.Gheorghe

Echipa FC Voluntari a obtinut, marti seara, a doua victorie consecutiva de la reluarea campionatului, 2-1 in deplasare cu Sepsi Sf.Gheorghe, pe un teren unde nu multe echipe se pot lauda ca obtin punct sau puncte.

Sepsi a condus cu 1-0 dupa reusita lui Carnat din secunda 27. Cel mai rapid gol marcat in actuala editie de campionat in Liga 1. Precedentul record ii apartinea lui Catalin Golofca, actualmente la CFR Cluj.

Voluntari a intors rezultatul in partea secunda prin doua reusite in mai putin de trei minute.

Oaspetii au avut mai intai un gol anulat la reluarea lui Pascanu din pozitie de offside in minutul 65.

Trei minute mai tarziu Belu-Iordache a marcat din apropiere dupa o faza de pe flancul stang.

S-a facut apoi 2-1 pentru Voluntari in minutul 70 dupa sutul lui Capatana din marginea careului.

Partida de la Sf.Gheorghe se putea incheia totusi la egalitate, dupa ce la ultima faza Istvan Fulop a luat la tinta transversala portii lui Cojocaru cu o lovitura de cap din centrul careului.

FC Voluntari are sase puncte din sase dupa reluarea campionatului, in timp ce Sepsi a acumulat un singur punct in doua etape disputate pe teren propriu.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Ştefan - Vaşvari, Achahbar (Deaconu '54) - I. Fulop, Carnat (Diaz '81), Ştefănescu (Balazs '69) - Safranko (L. Fulop '81). Antrenor Leo Grozavu;

FC Voluntari: Cojocaru - Belu Iordache, Paşcanu, Achim (Balaur '59), Kocici - Căpăţână (Borţoneanu '80), De Lucas, I. Gheorghe (Armaş '89) - Sanoh (Tudorie '46), Simonovski (Ţîră '80), Măţan. Antrenor Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Dimitrov '79 / Achim '28, I. Gheorghe '75, Kocici '82.

Arbitri: Horia Mladinovici - Vladimir Urzică şi Adrian Popescu - Florin Andrei.