Etapa a 23-a din Liga 1 s-a incheiat, luni seara, cu duelul dintre FC Voluntari si CFR Cluj.

Manea ar fi ramas singur cu portarul fara faultul lui Aliji.

Aliji vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Manea.

90'

Meciul e prelungit cu 6 minute.

85'

Intrat de cateva minute in teren, Hoban suteaza pe poarta. Popa e atent si retine.

80'

Damascan se ciocnește de Yuri si are nevoie de ingrijiri medicale.

69'

Gol Paz (ag) !

CFR deschide scorul prin autogolul lui Paz.

54'

Mare ocazie pentru CFR la mingea stearsa de catre Deac. Portarul Popa intervine cu o mana.

46'

20:48

Pauza la Voluntari. 0-0 dupa primele 45 de minute.

44'

Centrare in careu si o reluare acrobatica a lui Yuri pe langa poarta gazdelor.

41'

Galben incasat de Camora pentru un fault asupra lui Ricardinho.

23'

O noua centrare in careul oaspetilor. Retine Sava.

20'

Portarul gazdelor intervine decisiv asupra lui Krasniqi.

4'

Sava retine in doi timpi centrarea lui Damascan.

1'

Start de partida.

19:57

FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armas - Veiga Lopes, Sigurjohnsson, Paz, Rata, Aliji - Dumiter, Damascan.

CFR Cluj: Sava - Manea, Yuri, Burca, Camora - Boateng, Mulhar, Cvek - Yeboah, Malele, Krasniqi.

Avancronica

Campioana a pierdut primul loc dupa victoria Farului pe Arena Nationala cu FCSB si echipa lui Dan Petrescu n-are alta optiune la Voluntari decat victoria.

Un singur meci a pierdut CFR Cluj din ultimele zece deplasari in campionat, 1-2 cu Rapid in Giulesti, pe 30 octombrie. In rest, echipa din Gruia are sapte victorii si doua remize in deplasare.

FC Voluntari a castigat o singura partida din ultimele patru disputate pe teren propriu, un 3-0 cu Hermannstadt pe 3 decembrie 2022.

FC Voluntari si CFR Cluj s-au mai intalnit de 19 ori in principala competitie interna, de doua ori s-au impus gazdele din aceasta runda, de 15 au castigat ardelenii, iar alte doua jocuri s-au terminat la egalitate.

Ultima victorie bifata de ilfoveni: 17 decembrie 2016, FC Voluntari - CFR 1907 Cluj 2-1. Au urmat 12 succese ardelenii si o remiza (15 februarie 2021, CFR 1907 Cluj - FC Voluntari 0-0).

In tur, pe 30 august 2022, CFR Cluj a trecut de FC Voluntari, cu 4-0.

Sezonul precedent a fost 1-0 pentru CFR la Voluntari, in 24 aprilie 2022, intr-un meci din playoff. In sezonul regular fusese inregistrat acelasi scor.