FC Botosani – UTA 2-1. Zece puncte pentru moldoveni in clasament

Echipa FC Botosani ramane fara infrangere si dupa a patra etapa a noului sezon din CASA Liga 1.

Toate cele trei goluri ale meciului care a deschis runda a patra au fost marcate in repriza secunda.

Introdus in teren din minutul 46, Petkovski a deschis scorul in minutul 61 cu o frumoasa lovitura de cap din centrarea lui Braun de pe flancul drept.

Acelasi Petkvoski i-a pasat in minutul 72 lui Roman si acesta a fost faultat in suprafata de pedeapsa de Medimorec.

Lovitura de la 11 a fost transformata de Ongenda in golul de 2-0 cu un sut pe jos.

UTA a redus din diferenta in primul din cele patru minute suplimentare pentru finalul partidei prin Hora. Sut din afara careului in dreapta lui Pap.

La 0-0, in prima repriza, Botosani a ratat o mare ocazie prin Sila scapat singur cu portarul. Acesta a trimis alaturi din alergare.

Intrat la oaspeti in minutul 64, Antal a bifat meciul cu numarul 200 pe prima scena a fotbalului romanesc.

FC Botosani acumuleaza 10 puncte si urca provizoriu pe prima pozitie a clasamentului din Liga 1.

Pentru UTA infrangerea de la Botosani este prima in actualul sezon, dupa doua remize si o victorie.

FC Botoşani: Pap – Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Malcom (Chindriş ’70), Ongenda (Croitoru ’85) – Kage (Criciuma ‘18(, Sila (Roman ’46), Fili (Petkovski ’46). Antrenor: Marius Croitoru.

UTA Arad: Iacob – Vuckevic, Erico (Benga ’70), Memimorec, Shiliakov – Batha, Passaglia (Vorobjovas ’70), Figuiera, Ubbink (Antal ’65) – Miculescu (Isac ’82), Dangubic (Hora ’65).  Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Petkovski ’67, Şeroni ‘85 / Batha ’42, Passaglia ’54, Erico ’59, Medimorec ’79.

Arbitru: Marian Barbu.